Läinud aastakümnete suhtetabud

Läinud aastakümnete suhtetabud

20. Jun 2015, 11:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuigi moodne aeg võib enesega kaasa tuua hulga veidrusi, võime me kergemalt hingata, kui mõtleme sellele, milline oli siis traditsiooniline nägemus perekonnast ja abielust.

Perekond liiga noorelt
Võta endale aega, et teha selgeks, kes sa ise oled, mida sa oma elult tahad ning vali oma kaaslast hoolikalt, vahendab Naine24. Tänapäeval ei survesta ühiskond sind juba kahekümnendate alguses sõrmust sõrme panema ja lapsi saama ning see on hea. Sul on võimalik teha asju omas tempos ning kaalutletult.

Lapsed ja pere pole sinu ainsaks enesemääratluseks
Tänapäeval on koduperenaiseks olemine vaba valik, mitte ühiskondlik surve. Sul on võimalik võtta endale erinevaid rolle, määrata seda, kui palju mingi valdkond sinu elust tähelepanu saab. Kui sa ei soovi töötada, võid sa minna kuskile vabatahtlikuks või tegeleda mõne hobiga. Sul on olemas vabadus ja võimalused selleks!

Probleemidest rääkimine pole tabu
Levis mentaliteet, et probleemid tuleb alla neelata ja nendega edasi minna. Loomulikult ei mõjunud selline suhtumine psüühikale hästi, vaid tekitas ning süvendas depressiooni. Samuti polnud olemaski nähtust nimega «suhtenõustamine».

Romantiline tähelepanu
Nimetagem seda siis romantikaks, mehe ja naise vaheliseks kvaliteetajaks või lihtsalt elementaarseks tähelepanuks, kuid moodsad suhted eeldavad enamasti, et ka see pool on suhtes olemas. Varem polnud see aga sugugi nii. Oli üsna tavaline, et romantikat ja tähelepanu jagus pulmadeni. Pärast algas hall argipäev, millesse eriliste hetkede toomine lapsiku labasusena tundus.

Võimalus ajaks iseendale
Meeste puhul oli normaalne, et nad võtsid endale vaba aega ja võtsid sõpradega koos midagi ette. Kuid naiste puhul peeti selliseid ettevõtmisi üldjuhul kergemeelseteks. Tänapäeval on normaalne, et ka naine võtab aega ka vaid iseendale.

Rahaline sõltumatus
Enam pole ainult mehed need, kes raha teenivad ja seega otsustavad, mida sellega ette võtta. Naistel on võimalus käia tööl, teha karjääri, teenida raha ning kulutada seda oma soovide kohaselt. Vanasti ei olnud paljudel naistel võimalik oma abikaasade juurest ära minna, sest nad olid rahaliselt oma kaasadest sõltuvad ning kuna nad polnud kunagi ka tööl käinud, ei osanud nad leida võimalust, kuidas üleöö iseseisvalt hakkama saada.

Lahutus pole häbiasi
Võib öelda, et moodsas ühiskonnas sõlmitakse ja lahutatakse abielusid liiga kergekäeliselt, kuid vähemalt on see võimalus olemas. Varem ei saanud paljud naised lahutada oma vägivaldsetest abikaasadest, sest lahutus oli suur häbi.

Seks kui kodutöö
Naisi kasvatati nägema seksi kui üht osa kodutöödest, mis võib olla ebameeldiv, kuid tuleb ära teha. Pole ime, et sellise suhtumise korral ei õppinud paljud naised kunagi seksist mõnu tundma või mehed aru saama, et oluline pole vaid nende rahulolu. Tänapäeval nähakse seksi kahe suhtes inimese vahel kui midagi, mis peaks pakkuma mõlemale poolele võrdset naudingut ja rahuldust.

Vanemate sekkumine
Vanemad sekkusid küsimata liialt sellesse, kuidas nende lapsed elasid. Praegu kehtib pigem suhtumine, et vanemad aitavad, kui neilt arvamust küsitakse ning igaüks peab leidma tee, kuidas oma elu elada.

Sa saad olla sina ise
Praegused suhtenormid ei eelda kuskile valmis stereotüüpidesse sobitumist. Sina ja su partner võite panna oma suhte toimima täpselt nii, nagu teile endale meeldib.