Kuidas suhkur ajule tegelikult mõjub?

Kuidas suhkur ajule tegelikult mõjub?

26. Nov 2019, 16:37 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mälu kahjustamisest diabeedini – suhkruga liialdamine pole kasulik kellelegi, kummatigi siis lastele. Samas levib ka uskumus, et lastele on kommide-küpsiste-mahlajookidega maiustamine loomuomane tegevust, sest lapsed vajavadki magusat. Mida ütleb teadus?

Alustuseks – suhkur, täpsemalt glükoos, on inimkeha (sealhulgas ka ajurakkude) peamine energiaallikas. Seega me kõik vajame suhkrut. Nii lapsed kui ka täiskasvanud. 

Evolutsiooniliselt on magusad toidud inimestele ja eriti lastele nii vastupandamatult maitsvad just selleks, et peibutada meid ellujäämiseks vajalikku energiat tarbima. Ning samal põhjusel auhindab aju meid dopamiinivalanguga, kui oleme just äsja suhkrut tarbinud. 

Viga on aga selles, et tänapäeval on meile kättesaadav liiga palju toitu, sh ka liiga palju suhkrustatud toitu. Eluks vajaliku koguse suhkrut saame me kätte tavalistest toiduainetest (köögi- ja puuviljadest), mis seda sisaldavad. Probleeme tekitab toitudesse kunstlikult lisatud suhkur, näiteks suhkrustatud maiustused ja joogid, valge suhkru kohvisse ja teesse lisamine jne.

Suhkruga liialdamisel on mitmeid mõjusid ajutööle. See kahjustab näiteks mälu. Regulaarselt suhkrurikaste toitude söömine suurendab isu suhkru- ja rasvarikaste toitude järele. Nii saab alguse nõiaring. Mida enam ebatervislikke snäkke sööd, seda rohkem neid tahad, seda vastupandamatud need tunduvad. Kummatigi ei paranda vaid rikub suhkur tuju.

Seda lisaks suhkruga liialdamise negatiivsele kehalisele mõjule: liigselt energiat, kõrge kehakaal ning haiguste nagu diabeedi, põletikulise soolehaiguse, vähkkasvajate jpm tekkeriski tõus. 

Seega kui suhkruga liialdamisest loobumine tundub esialgu raske, siis tegelikult just nii ongi! Suhkrust loobumine on raske, aga ainult esialgu, kuni nõiaring murdub. Peatselt märkad, et mida vähem suhkrut tarbid, seda vähem tunned selle tarbimise järgi ka vajadust. 

Täiskasvanud võiks lisaks toiduainetes iseenesest sisalduvale suhkrule lisatud suhkrut süüa 25 grammi päevas, maksimaalselt 50. Lapsed poole võrra vähem – parem, kui umbes 12-13 grammi, kuid maksimaalselt 25. Pane tähele, et lisatud suhkur sisaldub magusate kommide-saiakeste kõrval ka paljudes muudes, sh ka soolastes toodetes - näiteks poest ostetavas leivas, enamikes valmiskastmetes jms). Päevase umbkaudse lisatud suhkru koguse saad välja arvutada kasutades suhkrukalkulaatorit!

(Allikas: Neuroscience News)
 

Kasuta suhkrukalkulaatorit! Kui lisatud suhkrut tarbib päevas Sinu laps? Aga Sina ise?