Magusa söömine ei tõsta tuju ega anna energiat

Magusa söömine ei tõsta tuju ega anna energiat

08. Apr 2019, 15:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tavaliselt eeldatakse, et kommikoti kõhtu tühjendamisele järgneb n-ö suhkrulaks ja mõnus rahulolutunne. Tihti pöördutakse maiustuste poole siis, kui tuju on paha ja vaja veidi kosutust. 

Teadusajakirjas Neuroscience & Biobehavioral Reviews avaldatud uuringus vaadeldi suhkrutarbimise mõju inimeste tujule. Leiti, et suhkur ei paranda inimeste tuju üheski aspektis. Vastupidi - kui suhkur üldse tujule kuidagi mõjub, siis tekitab see tusatuju. 

Et suhkur teeb tuju heaks, on popkultuuris laialt levinud müüt. Paha tuju leevendatakse jäätisega, energiapuudust karastusjookide või šokolaadibatooniga.

31 erineva uuringu põhjal valminud metaanalüüsi autorid kinnitavad aga, et see pole tõsi. Umbes pool tundi pärast maiustamist kogesid enamus inimesed väsimust. Suhkru asemel platseebot saanud inimestega seda ei juhtunud. Umbes tund aega pärast suhkru söömist alanes inimeste erksus. 

Seega mis iganes mõnu inimesed maiustamisest tunnevad, see on äärmiselt lühiajaline ning järgneb hoopis heaolu langus. Samuti ei aita magus snäkk energiavarusid taastada, vaid muudab inimese peatselt veel väsinumaks.

Lisaks sellele on ülekaalulisus, rasvumine ja diabeet läänemaailmas üha suurenevad rahvatervise probleemid ning maiustamine mängib nende juures olulist rolli.

(Allikas: IFL Science)

 

Kas Sina armastad maiustada? Kuid kas tunned end pool tundi või tunnike pärast suhkru söömist väsinuma, loiuma ja tusasemana kui enne? Kuidas mõjub suhkur Sinu lastele?