Kuidas peletada talvist kurvameelsust?

Kuidas peletada talvist kurvameelsust?

26. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mida lühemaks ja jahedamaks jäävad päevad, seda enam kannatavad inimesed depressiooni ja masenduse käes. Imestada pole midagi: teadlased on leidnud, et inimese aju võibki päikesevalguse koguse vähenemisele negatiivselt reageerida, sest tuju mõjutavat kemikaali serotoniini vabaneb ajus vähem.

Sellest võib tuleneda isegi talvine kaalutõus - on teada, et serotoniini vabanemist ajus suurendavad magusate ja süsivesikurikaste toitude tarbimine, mistõttu inimesed tunnevad nende järgi talvel suuremat vajadust.

Kui mõni inimene kannatab aastaid ainult talveperioodil esineva kliinilise depressiooni all, siis teine tunneb end lihtsalt pimedas ja külmas vahel pisut masendununa. Kuidas talvise masenduse vastu võidelda?

1. Valgusravi. Lisaks mitmetele äridele, mis valgusteraapiat pakuvad, saab valgusteraapilisi lampe ka koju osta. Kindlasti tuleks vähest päikelist aega ära kasutada ja õues aega veeta - ka siis, kui ilm on väga külm. Kui võimalik, siis ei tule kahjuks ka päiksereisil energiat kogumas käia.

2. Trenn! Aeroobne pulssitõstev trenn parandab tõestatult tuju ja annab energiat.

3. Tervislik toitumine. Kuigi talvel võib isu ebatervisliku toidu järgi suureneda, aitab depressiooni ja masenduse peletamisele (aga ka kehakaalule) efektiivselt kaasa, kui püüda neid isusid ohjeldada ja jätkat asuvist tervislikumat toitumist - salatid, köögiviljad, marjad, puuviljad ja valgud!

4. Meditatsioon. Mediteerimine rahustab, vähendab ärevust ja partandab keskendumisvõimet. See kõik aitab aga oma emotsioone reguleerida.

5. Võta puhkus ja mine päikesereisile! Kõigil sellist võimalust ei ole, kuid kui Sinul on, siis tea, et nädalake või paar soojas köliimas puhkamist keset talve aitab talvemasenduse vastu väga hästi.

(Allikas: Watertown Daily Times)

Kas tunned end talviti pisut õnnetumana kui muidu, või oled kogenud koguni depressiooni? Mis aitab sellisel puhul Sind?