Kuidas olla hea ema isikliku eeskuju puudumisel?

Kuidas olla hea ema isikliku eeskuju puudumisel?

21. Sep 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Terapeut ja mitme bestselleri autor Susan Forward kirjutab psühholoogiaväljaandes Psychology Today sellest, kas naine saab hea ema olla juhul, kui tema enda ema polnud just kõige parem eeskuju.

Minu emal oli kombeks kõigi minu poiss-sõpradega flirtida. Kui mu kaaslane mulle järele tuli, pani mu ema selga liibuva kleidi, värvis huuled punaseks ja istus meiega koos kohvilaua taha, ristates seksikalt oma jalad. Ta kutsus mu kaaslasi endaga golfi mängima ja tuli sageli kaasa õhtusöökidele, mis olid mõeldud mulle ja mu partnerile, vahendab Naine24.

Mu ema oli väga ebakindel ja tal oli pidev vajadus tähelepanu järele. Ta kritiseeris mind pidevalt ja õõnestas mu enesekindlust, et enda enesetunnet parandada. Ma üritasin talle meele järele olla, aga ma ei saanud sellega kunagi hakkama. Tema teod ajasid mind vihale ja ühtlasi tekitasid hämmingut. Kes see naine oli? Kas ta oli mu ema või rivaal?

Kuna mu ema polnud võimeline mulle pidevalt armastust pakkuma ning mind toetama, siis oli mul sageli hetki, mil mõtlesin, kas olen täiskasvanuna samasugune nagu tema. Mul polnud ju head eeskuju, kelle moodi olla. Kas minust saaks hea ema? Vastus on: jah. Mina pole oma ema ja sina pole oma ema. Täiesti kindlalt peitub meist igaühe sees armastav lapsevanem. Lase mul aidata ta üles leida.

Leia uus eeskuju

Su emal ei õnnestunud aidata sul enesekindlaks naiseks kasvada, kuid tõenäoliselt on su elus veel eeskujusid, kes sind armastavad ja toetavad, võib-olla on see vanaema, õpetaja või mõne sõbranna ema. Mõtle, millised kogemused on sul nende naistega olnud ja õpi sellest, kuidas hea ema olla.

Pea meeles, et ka su oma emainstinktid on head ja sa võid neid usaldada. Aga kui sul on vaja abi või eeskuju, vaata teisi emasid. Jälgi neid ja pane tähele, kuidas nad oma lastega suhtlevad. Ole kaitsev, kuid mitte lämmatav. Julgusta last uusi asju proovima, õpeta talle, et alati pole oluline võita või esimeseks tulla.

Õpi kogemustest

Ka valusatest kogemustest on midagi alati õppida. Kas su ema oli eneseimetleja nagu minu oma, kes otsis pidevalt tähelepanu ja kritiseeris sind? Mida tema käitumisest õppida tasuks? Ära tõuka oma last tagaplaanile. Õpi oma laste kordaminekute üle uhkust tundma, need on sulle ju komplimendiks.

Omadega pahuksis olev ema, kes otsib pidevalt tütre seltskonda ja defineerib end vaid läbi laste, loob sageli oma lastele emotsionaalse vangla. Sarnaselt juhivad oma lapsi ka kontrollifriikidest emad, maskeerides oma võimu armastavateks žestideks. Jälgi oma käitumist, luba lapsel vigu teha ja õpi ka ise nendest vigadest. Anna talle aega ja ruumi, et ta saaks iseseisvalt kasvada. Kui toetud lapsele, et tema sind õnnelikuks teeks, analüüsi oma suhteid teistega. Ürita oma isiklikku elu tugevamaks muuta ja vähenda sõltuvust lapsest.

Ära karda andeks paluda

Hea ema ei pea olema ideaalne ja ennast pidevalt ohverdav. Ka sinul on oma emotsionaalne pagas, omad armid ja vajadused. Võib-olla avastad, et käitud nagu kontrollifriik, oled liialt kriitiline ja karjud lapse peale, kui oled stressis. Kõik see kuulub emaks olemise ja selle õppimise juurde.

Teine oluline lapsevanemaks olemise vahend on oskus paluda vabandust. Oma vigade tunnistamisega näitad lapsele, et ka sina võid olla haavatav ning oled võimeline vajadusel andeks paluma ja lapsele näitama, et tema pole süüdi.