Hoiatus! Nätsu söömine võib lemmikule saatuslikuks saada

Hoiatus! Nätsu söömine võib lemmikule saatuslikuks saada

12. Nov 2015, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suhkruasendaja ksülitool, mida kasutatakse näiteks suhkruvabades närimiskummides, on inimestele ohutu, kuid koertele surmavalt mürgine.

Üldiselt teatakse, et koertele on mürgine piimašokolaad. Ksülitooli oht on sellest aga ligi sada korda suurem.

Ksülitool langetab koera veresuhkru eluohtlikule tasemele. Juba mõne nätsupala neelamine võib väikesele koerale olla surmav, samas suurele ei pruugi sama kogus probleeme põhjustada. Ohtlikuks koguseks peetakse üks gramm koera kehakaalu iga kilogrammi kohta.

Mürgistuse esimesed tunnused on oksendamine, väsimus, nõrkus, värinad. Järgmiseks ilmnevad krambid ja halvimal juhul koer sureb.

Kui ksülitooli söömisest on möödunud alla poole tunni, siis võib proovida ajada koera oksendama, nõustab Männimäe Loomakliiniku veeb. Hea nipp on segada umbes teelusikatäis soola pisukese veega, teha sellest väike pall ja torgata koerale sügavale keelepärale. Koer oksendab üsna ruttu. Kui seda ei juhti, ei tasu soola uuesti anda. Oksendamise saab esile kutsuda ka loomakliinikus. Juba apaatse olemisega loomale tuleb hõõruda igemetele mett ja võtta kiiresti ühendust loomaarstiga. Igal juhul võiks ksülitooli saanud koera asjus loomaarstiga ühendust võtta.

Usutavasti ei toida keegi oma koerale närimiskummi, kuid kavalad neljajalgsed võivad nätsupaki avatud kotist, sahtlist või madalalt kapiäärelt ise kätte saada. Seega tuleb närimiskummi hoiustamisel koeraperes eriti ettevaatlik olla!


Loe ksülitooli mürgistusest koertel pikemalt Viljandi Männimäe Loomakliiniku veebist SIIN