Haapsalu kandi lapsevanematel tasub tõsiselt valvel olla

Haapsalu kandi lapsevanematel tasub tõsiselt valvel olla

08. Oct 2021, 17:38 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sel kolmapäeval avalikustas Eesti Ekspress Haapsalu elanikele väga raske uudise  pedofiil ja lapsetapja, "eluaegne" vang Vassili Otškalenko veedab vaba mehena aega oma endistel jahimaadel Haapsalu kandis. Kohalikud on väga mures ja püüavad leida midagigi, mida oma laste kaitseks ära teha.

1992. aastal vägistas ja tappis Haapsalu elanik Vassili Otškalenko oma kümneaastase naabritüdruku Svetlana Volkova. Otškalenko viis tüdruku Paralepa metsa, vägistas ära ja kägistas seejärel surnuks. Seejärel kraapis kätega maasse augu ja jättis lapse surnukeha sinna, aluspüksid peas, lehtede alla lebama. 

Vaid mõned päevad hiljem viis ta metsa juba järgmise lapse, 12aastase tüdruku. Õnneks märkas perekond tüdruku kadumist, asus teda koheselt otsima ning mees tabati otse vägistamiskatselt. Tänu sellele tunnistas Otškalenko üles ka Svetlana tapmise ja juhatas politseinikud tema laibani. 

Otškalenko mõisteti süüdi nendes kahes kuriteos, kuid on alust arvata, et tegelikult on ta teinud enamat. Nimelt oli Otškalenko kahtlustatav ka kaks aastat varem toimunud viieaastase Diana Illarionova vägistamises ja mõrvas ning aluspesu peas, metsa oksarisu alla jätmises, kuid tema süü selles väga sarnases kuriteos ei leidnud tõestust. 

Tunnistajate sõnul oli Otškalenko ka varasemalt püüdnud väikseid tüdrukuid ära kasutada. 

Otškalenkole mõisteti karistuseks surmanuhtlus, mis aga hiljem, seoses surmanuhtluse kaotamisega Eestis, muudeti eluaegseks vangitusteks. 

Viimati kaaluti mehe vanglast vabastamist 2019. aastal. Siis leidis psühholoog, et mees on pika vangistuse peale tõrges, vaenulik, süüdistab teisi. Vangla, prokuratuur ja kohus jäid ühisele seisukohale, et meest ei tohi vabastada, oht on suur ja ähvardavad kuriteod rasked. Täna, vaid kaks aastat hiljem, viibis mees Haapsalu linnas. 

Kuidas nii? 2019. aastal vastuvõetud vangistusseaduse muudatuse järgi võib eluaegset karistust kandva vangi pärast 23 vangla-aastat saata avavanglasse. Nii juhtuski Otškalenkoga, kes elab küll vanglas edasi, aga käib päeval tööl ning vahetevahel ka ööseks kodus - oma Haapsalu lähistel elava kasuisa juures.

Peatselt hakkab kohus uuesti kaaluma ka Otškalenko vabastamist. 

Kohalikud lapsevanemad ja teisedki inimesed on hirmunud ja endast väljas. Erinevates gruppides toimub arutelu, kuidas saaksid Haapsalu ja eriti Otškalenko praeguse koduküla elanikud olla kursis täpsete aegadega, mil Otškalenko koju käimas on, et hoida lapsi nendel päevadel toas. Tuntakse suurt ahastust selle üle, et esiti surma mõistetud eluaegne vang saab vabalt liikuda, sest tal on selleks õigused, kuid süütute laste liikumine on selle ohu tõttu piiratud. 

Facebookis jagatakse vabakäimisel mehest ka ohtralt pilte, et vanemad ja lapsed teaksid valvel olla.