Emmede Klubi raamatusoovitus: laste kolm kindlat lemmikut

Emmede Klubi raamatusoovitus: laste kolm kindlat lemmikut

17. Feb 2016, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eestlased on raamaturahvas ning lastele hakatakse ette lugema juba päris varakult. Raamatupoodide valik võtab silmad kirjuks ning tihti on raske eristada häid raamatuid kehva kvaliteediga tõlkekirjandusest. Alati võib võtta ligi juba pähe kulunud klassika ja tutvustada lastele Pipit, Paddingtoni ning Peeter Paani, kuid leidub ka uuemat kirjandust, mis oma hinda väärt on. Soovitame kolme autorit, kelle loomingus pole võimalik pettuda.

Sven Nordqvisti Pettsoni sari ning tema illustratsioonidega “Mamma Muu”

Üks ema ütles kord: “Kui ma hakkan mõtlema oma laste lemmikraamatutele, siis tulevad meelde Pettson, Pettson, Pettson… ja siis on tükk tühja maad.” Tõsi ta on, et triibuliste traksipükstega kass Findus on tegelane, kelle moodi tahaks olla iga laps. Nutika ja julgena ei jää ta üheski olukorras hätta ja kui jääbki, siis on tal ometi tema isiklik vanataat Pettson, kes ta kohemaid ära päästab. Soovitame tähelepanu pöörata piltidele, mis jutustavad rohkem lugusid, kui kirja on pandud. “Pettsoni ja Finduse” muhedale huumorile ja lustakatele illustratsioonidele jõuab väga lähedale ka “Mamma Muu ja vares”, mis jutustab lehma ja varese uskumatute seiklustega rikastatud sõpruses.

Julia Donaldson “Grühvel”

Tänapäevane kunstmuinasjutt Grühvlist on oma kodumaal võitnud kõige paremini ette loetava raamatu auhinna. Ka Eesti lugejad ei pettu, sest Villu Kanguri tõlge on värvikas ning nutikate riimidega. Muhelevad nii lapsed kui ka täiskasvanud ja võimalik, et aasta pärast tsiteerivad raamatut juba peast. “See madu on, hiir vastas, voolik - hallooo! - ent tardunult Grühvlit vaid tunnistas too…” Kirjastus Draakon ja Kuu on välja andnud ka Grühvli-raamatu juurde kuuluvate pappraamatute sarja, mille abil saab õppida tundma värve, numbreid, vastandeid ja loomade tegevusi.

Aidi Vallik “Roosi ja emme”

Väga raske on leida raamatuid, mis sobiksid esimeseks lugemiseks viie-kuueaastastele raamatusõpradele. Eesti armastatud lastekirjaniku Aidi Valliku “Roosi ja emme” jutustab lugusid väikesest Roosist, tema emmest, leitud kassist ja lemmikust pitsamehest. Raamat puudutab vihjamisi ka “uue papa” leidmise raskeid teemasid, kuid enim äratundmist on kindlasti loos, kus Roosi kardab, et tal soolikad väljas on. Trükitähtedega sobivas pikkuses lood sobivad pisikestele raamatusõpradele, kes saavad neid oma väiksematele õdedele-vendadele ette lugeda.