Embame! Uus uuring tõestab, et kallistused tugevdavad immuunsüsteemi

Embame! Uus uuring tõestab, et kallistused tugevdavad immuunsüsteemi

05. Jan 2015, 18:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

Mitte ilmaasjata ei tekita kallistamine meis head tunnet – see on sotsiaalse suhtluse ning füüsilise läheduse vorm, mis võib inimestes tekitada turvatunnet, positiivseid tundeid ning, nagu hiljutise teadustöö käigus selgunud on, ka paremat ning tugevamat tervist.

Hiljuti Carnegie Melloni Ülikooli (CMU) juures läbi viidud uuringu käigus selgus, et kallistustest võib abi olla võitluses haiguste ning nakkustega ning et kallistused võivad tugevdada ka inimese immuunsüsteemi. CMU psühholoogiaprofessori Sheldon Coheni juhtimisel läbi viidud ning väljaandes Psychological Science ilmunud teadustöö käigus avastati, et tugevama sotsiaalse tugivõrgustikuga ning rohkem kallistusi kogenud inimestel oli suurem kaitse stressi ning stressiga seotud infektsioonide vastu. Need, kes siiski haigestusid, kuid rohkem kallistasid, kogesid haigust põdedes kergemaid sümptomeid.

„Teame kindlalt, et pidevates sotsiaalsetes konfliktides inimestel on suuremaid raskusi külmetusviiruste tõrjumisel,“ ütles Cohen pressiteates. „Lisaks teame me, et sotsiaalset turvatunnet kogevatel inimestel on tõhusam kaitse psühholoogiliste häirete, s.h. depressiooni ja ärevushäirete vastu. Me testisime, kas inimestel on sotsiaalsest tugivõrgustikust sama palju kasu ka stressist nõrgenenud immuunsüsteemi puhul ja lisaks veel seda, kas kallistusted võivad mängida rolli selle sotsiaalse turvatunde kujunemisel ning kaitsta inimesi infektsioonide eest.“

Teadlased uurisid 404 tervet täiskasvanut ning nende raporteid sellest, kui palju nende elus esineb konflikte ning kui tihti nad kallistavad. Uuringus osalenud viidi seejärel kokku hariliku külmetusviirusega ning neid jälgiti haiguse kulgemise käigus pidevalt. Teadlaste sõnul näitasid uuringu tulemused selgelt, et sotsiaalne toetus ja turvatunne võib tõesti mõjuda kaitsekilbina haiguste ja viiruste vastu. Inimestel, kes tihedamini kallistasid, ilmnesid oluliselt kergemad sümptomid kui neil, kes harvemini oma lähedasi embasid.

„See viitab sellele, et usaldusväärse isiku kallistus kui toetusavaldus ning tihedamini embamine vähendavad stressist tingitud füüsilist kahju,“ selgitas Cohen pressiteates. „Kallistuste ilmselge kaitsev toime võib olla seotud füüsilise kontakti kui sellisega või olla toetuse ning intiimsuse käitumuslikuks väljenduseks. Igaljuhul on need, kes tihedamini kallistavad, haiguste eest paremini kaitstud.“

Niisiis: järgmine kord, kui sa tunned ennast kedagi pisut liiga pikalt kallistades imelikuna – ära kahtle endas. Kallistamine on mõlema osapoole jaoks kasulik ning kaitseb nii embajat kui emmatavat stressi ja haigestumise eest.

 (Allikas: Medical Daily)


Emmede Klubi