Ema tugivõrgustik toetab lapse aju arengut

Ema tugivõrgustik toetab lapse aju arengut

01. Jul 2019, 17:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

On ütlus, et laste kasvatamiseks läheb tarvis tervet küla. See tähendab, et lapsevanematel on palju abi heast tugivõrgustikust – sugulastest ja sõpradest, kes nõu ja jõuga toetavad.

Nüüd on aga teadlased hiljuti teadusajakirjas Jama Pediatrics avaldatud uuringus leidnud, et hea tugivõrgustik tuleb kasuks mitte ainult emale-isale, vaid ka beebi aju arengule! Nimelt leidsid uurijad, et tugevama sotsiaalse võrgustiku, enama lähedaste sõprade toega emade väikelaste kognitiivne areng on kõrgem. Kui ema lähivõrgustikku kuulus alla kolme-nelja inimese, kelle poole alati pöörduda saaks, siis oli ka väikelapse kognitiivne areng keskmisest madalam. Mida rohkem lähedasi emal oli, seda kõrgemad lapse kognitiivse testi tulemused.

Miks see nii on? Uurijad arvavad, et kuna sotsiaalne tugivõrgustik pakub emadele emotsionaalset ja füüsilist tuge, nt lapsehoidmist ja häid soovitusi, siis on tugeva tugivõrgustikuga peredes vanemate stressitase madalam ja vaimse tervise näitajad paremad – mis on omakorda seotud lapse kognitiivse arenuga.

Motherly pakub välja ja variante, kuidas vähese tugivõrgustikuga emad saavad oma lähedaste ringi suurendada:

  • Liitu mõne emade rühmaga, mis kohtub aeg-ajalt ka päriselus. Endaga sarnase mõtteviisiga emasid võid leida temaatilistest rühmadest, näiteks imetamishuvilised imetamise, lapsekandmise huvilised lapsekandmise ja käruhuvilised käruteemalisest rühmitusest.
  • Alusta internetist. Heaks alguseks on mõne teiste emade rühmaga liitumine Facebookis. 
  • Osale iga nädal mõnes huviringis. Näiteks beebikoolis, beebi ujumistunnis, ühiskärutamise aktsioonis, käi lapsega iga nädal ühel ja samal ajal mänguväljakul vms. Suure tõenäosusega saad varsti teiste enda sarnaste emadega tuttavaks.

 

Kas Sinul on vähemalt kolm-neli lähedast, kelle toele saad lapsevanemana alati loota?