Ema rasedusaegne stress mõjutab lapse koordinatsiooni edasises elus

Ema rasedusaegne stress mõjutab lapse koordinatsiooni edasises elus

06. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Rahaprobleemid, lahutus või pereliikme surm raseduse ajal võivad igaveseks mõjutada veel sündimata lapse elukäiku, kirjutab Huffington Post. Nimelt on lastel, kelle ema koges raseduse ajal suurt stressi, teismelisena kehvem koordinatsioon! 

Oktoobris tutvustati teadusajakirjas Child Development uuringut, mille kohaselt 10-17-aastastel lastel, kelle emad olid raseduse ajal kogenud väga stressirikkaid olukordasid, oli eakaaslastest kehvem koordinatsioon ja võime oma kehaliigutusi kontrollida. Näiteks testisid uurijad laste haardejõudu, hüppepikkust ja võimet ühe jala peal seista.

Uurijad leidsid, et kolme stressirikka sündmuse läbi elamine raseduse ajal mõjus laste koordineeritud oskustele halvasti. Kui stressirikkaid sündmuseid oli vähem, oli ka mõju väiksem. Mida kaugemal rasedus stressirikaste sündmuste toimumise ajal oli, seda tugevam mõju lapse koordinatsioonile.

Arstid aga nendivad, et uuringu tulemused ei pruugi tegelikku elu kuigi palju mõjutada. Kui oluline on elus võime hästi ühe jala peal seista? Uurijad oleksid võinud testida hoopis rasedusaegse stressi mõju sellistele eluks vajalikele oskustele nagu nööpide nööpimine või jalgrattasõit, mis on samuti seotud koordinatsiooniga.

Seega peab vett rasedatele levinud soovitus hoida kõigest ärritavast igaks petteks eemale. Kuid kas ja mil määral see tegelikus elus ka võimalik ning vajalik on, on muidugi iseasi.


Kas püüdsid raseduse ajal rahulik olla ja ärritajatest eemale hoida?