Emad, ärme mõista üksteise üle kohut!

Emad, ärme mõista üksteise üle kohut!

23. Jan 2019, 22:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kalendriaasta vahetumine on traditsiooniliselt aeg, mil inimesed mõtlevad möödunud 12 kuu üle järele ja seavad endale eesmärgid või lubadused, mille poole uuel aastal püüelda. Võib-olla lubasid olla tervislikum, mängida lastega rohkem, lõpetada kool või pöörata partnerile enam tähelepanu? Anname ühe soovituse veel: vähem teiste inimeste üle kohtumõistmist ja teiste käitumisele hinnangute andmist. 

Just sellest imeilusast eesmärgist räägib oma aastalõpukokkuvõttes laste arengust ja arendamisest kõneleva blogi Mutukamoos.com autor Eveli. Ta kirjutab:

"Ma olin vanasti maru kiire sildistaja ja hinnangute andja. Mida vanemaks ma saan, seda enam ma mõistan, et elu ei ole must ja valge. Jah, mul on omad tõekspidamised elus, millest ma juhindun ka näiteks laste kasvatamisel. Selles valdkonnas on imelihtne leeridesse jaguneda ja üksteist kividega loopima hakata. Aga aina enam ma mõistan, et meil kõigil on omad põhjused valikute tegemisel ja mõnikord tuleb lihtsalt valida halvast parim. Ja isegi kui lapsevanem valib enda arust parimate hulgast parima (ja minu valiku suhtes nt täiesti vastandliku meetodi), siis ka sel on omad põhjused, millest ma ei ole teadlik."

"Meil kõigil on oma head ja vead ja anname oma parima, et olla hea lapsevanem. Kui keegi kõrval tundub ideaalne lapsevanem, siis ei tasu end süüdi tunda – ka sul on omad tugevused, milles tema nõrk on. Leia need üles ja kaasa ka lapsi. Küll aga ei vabanda “me kõik tahame oma lapsele parimat” lause ignorantsust. Veidi lasteteemalise tõsise kirjanduse lugemist (jah, mõtlen siin raamatuid, mitte Delfi artikleid) on siiski hädavajalik," lisab Eveli.

"Ma olen üritanud hoida siinse blogi postitused võimalikult hinnangutevabad, sest tõesti viimane asi, mida lapsevanem vajab, on veel üks annus süütunnet. Nii et kui teile tundub, et ma mõne postitusega suutsin seda siiski tekitada, siis palun sakutage mind! Ma püüan kirjutada teemadel, mis oleksid konkreetsed ja praktilised, mitte moraliseerivad. Ma püüan anda tööriistu, sest ma ise üldse ei salli neid heietusi stiilis “miks tänapäeva lapsed hukas on”. Sellest pole tolku, kui ei mainita, mida siis teha teisiti."

 

Allikas: Mutukamoos

 

Kus viga näed laita, seal tule ja aita - hea sõna ja jagatud teadmiste, mitte negatiivse hinnangu ja vähese info põhjal valminud kohtuotsusega. Mõistmisest on tihtilugu rohkem kasu kui hukkamõistmisest. Millised on Sinu lubadused või eesmärgid alanud aastaks?