Eesti püsib emade heaolu edetabelis paremate seas

Eesti püsib emade heaolu edetabelis paremate seas

07. May 2014, 00:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti langes rahvusvahelise organisatsiooni Save the Children iga-aastases emade olukorra edetabelis paari koha võrra ning on tänavu maailma 178 riigi hulgas 23. kohal, teatas Eesti Rahvusringhääling.

Teist aastat järjest hindas Save the Children oma raportis emade olukorda kõige paremaks Soomes. Esikümnes järgnevad Norra (mullu 3. kohal), Rootsi (2), Island (4), Holland, Taani, Hispaania, Saksamaa, Austraalia ja Belgia.

Euroopa Liidu uutest liikmesmaadest on parimal positsioonil Sloveenia (17), Eesti on 23. kohal. Teistest meie lähinaabritest asub Leedu 24., Läti 34. ning Venemaa 62. kohal. Ameerika Ühendriigid on 31. ja Hiina 61. kohal.

Olukorra hindamisel võeti arvesse emade surma ohtu, alla viieaastaste laste surma ohtu, hariduse omandamisele kulutatud aastate arvu, SKT-d ühe elaniku kohta ja naiste osalust riigi valitsemises.

Edetabelis on 178 riiki, kõige halvem on emade olukord Somaalias.

Raportis märgitakse, et enam kui 250 miljonit kuni 5aastast last üle maailma mõjutavad sõjalised konfliktid. Kui 1990. aastal langes Kesk- ja Lääne-Aafrika riikide arvele 16 protsenti kogu maailma laste suremusest, siis nüüd on see näitaja suurenenud kolmandikuni. Ainuüksi Nigeerias ja Kongo DV-s surnud lapsed moodustavad 20 protsenti globaalsest laste suremusest.

Kui Tšaadis sureb raseduse või sünnitamise ajal keskmiselt üks naine 15-st, siis Eestis on see näitaja vähem kui üks 25 000 kohta. Ka USA-s on see näitaja meie omast ligi kümme korda halvem.

Maailma Terviseorganisatsiooni WHO andmetel on raseduse või sünnituse ajal surnud naiste osakaal 1990. aastaga võrreldes langenud 45 protsenti.