Beebipuuder võib pikaaegsel kasutamisel põhjustada munasarjavähki?

Beebipuuder võib pikaaegsel kasutamisel põhjustada munasarjavähki?

25. Aug 2017, 15:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: Wikipedia

 

Talki ja sellest valmistatavat beebipuudrit on ammu kahtlustatud vähki tekitavas toimes. Esmaspäeval mõistis Los Angelese kohus tuntuimalt beebipuudrit tootvalt ettevõttelt Johnson & Johnson välja 417 miljonit dollarit naise kasuks, kes võis saada eluaegsest Johnson’s beebipuudri kasutamisest munasarjavähi.

63-aastane Eva Echeverria on üks tuhandetest naistest, kes kasutas beebipuudrit oma suguelundeil aastakümneid järjest. Talk on niiskust imav mineraalaine - selle nahale puistamine aitab naha kuivana hoida. Lisaks sellele, et beebipuudrit kasutatakse beebidel pepul ja suguelundeil mähkmelööbe ennetamiseks või raviks, kasutatavad täiskasvanud naised beebipuudrit näiteks reitel vältimaks sooja ilmaga hõõrdumist või suguelundite ja tagumiku piirkonnas kuivema ja värskema tunde tagamiseks.

1970ndatel hakkasid teadlased kahtlustama, et talk võib põhjustada vähki. Varsti tõestati, et talk sisaldab asbesti, mis tõesti tekitab vähki. Seejärel hakati müüma asbestivaba beebipuudrit. Nüüd on aga hakatud arvama, et seegi võib aastatepikkusel kasutamisel munasarjavähi tekke tõenäosust tõsta. Mõned uuringud on seost kinnitanud, teised mitte. Johnson & Johnson on aga veendunud, et asbestivaba beebipuuder on täiesti ohutu.

Sellegipoolest on erinevate USA osariikide kohtud mõistnud munasarjavähki kannatanud naistele Johnson & Johnsonilt välja 110, 55 ja 72 miljonit dollarit, esmaspäeval lisandus nimekirja hiigelsumma 417 miljonit. Beebipuuder on jätkuvalt müügil ja kasutusel - ka Eestis. Kohtuotsused ei ole leidnud, et beebipuudri müük peaks olema keelatud, vaid et Johnson & Johnson peaks tarbijaid võimalikust vähiriskist teavitama.

(Allikad: The New York Times, IFL Science)

 

Kas Sina julged beebipuudrit kasutada?