Alkoholi lapsed

Alkoholi lapsed

02. Mar 2020, 18:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Alkoholism on raske haigus, millesse haigestub alkohoolik, kuid mille tüsistused tekivad hoopis alkohooliku lapsel. Eero Epner intervjueeris inimesi, kes on kasvanud üles alkohoolikust vanema või vanemate peres.

Ta jutustab toitmata lastest, kes pidid naabri peenrast porgandeid sööma, isa hirmus mustsõstrapeenrasse peitunud lastest. Lapsest, kes arvas, et joomine ja peks ongi normaalne pereelu, sest kõik teadsid, et tema kodus nii on, aga keegi ei sekkunud. Lapsest, kes vaatas aastaid iga õhtu aknast välja lootes, et keegi tuleb ja päästab ta ära. Lapsest, kes sõi ära kilode viisi sireliõisi, soovides iga õie peale: et isa enam ei jooks. Lastest, kelle sünnipäevad unustati, kes leidsid ema-isa elutoapõrandal oma kuse sees magamast. Kes pidid koristama oma isa rooja või helistama ema tööjuurde ja vabandama, et "ema on täna haige ja ei saa tulla". Epner kirjeldab, mida need lapsed tundsid ja siiani tunnevad.

Kuigi grotesksed lood hakkavad teravamalt silma, on teist sama suur probleem n-ö funktsioneerivate alkohoolikutega, kes pealtnäha saavad ju oma eluga hakkama, käivad tööl ja lastega lõbustuspargis, aga igal õhtul avatakse pudel ja ema-isa ongi jälle natuke "teistmoodi". "Ka nende rutiinsete joojate lapsed lüüakse puruks, lihtsalt teistmoodi. Nende hing hõõrutakse pulbriks ja lapsepõlv pilbasteks, nii et paljud neist kolivad esimesel võimalusel kodust minema," kirjutab Epner. Funktsioneeriv alkohool suudab teha tööd, kuid ei suuda hoolitseda oma laste hinge eest.

Paljud vanemad ei tunnista probleemi kunagi, ka aastaid hiljem mitte. "Nende jaoks oli ehk „vahel probleeme“, kuid mitte midagi õudset. Nad ei saa aru, kui neile räägitakse hülgamisest, mõnitamisest, koristamata tubadest või sellest, kuidas öösel köögiust avades nägid kaks vennakest esmalt pudeleid täis lauda ja seejärel võõrast meest nende ema seljas," kirjutab Epner.

Viinavea vastu ei aita nähtavasti ka šokiteraapia, sest pärast hiljutist liiklusõnnetust Saaremaal, kus raskes joobes mees istus autorooli ja sõitis surnuks terve perekonna, roolijoodikute arv Eestis hoopis kasvas! Ka pea pooled häirekeskusesse tehtavatest väljakutsetest on seotud alkoholiga.

Eero Epneri põhjalikku ja valusat ülevaadet alkoholismi käes kannatavatest lastest Eestis koos Joonas Sildre illustratsioonidega saab lugeda SIIN

 

Kas Sina oled oma vanemate joomise pärast kannatanud? Kas lapsed on Sind joobes olekus näinud?