10-aastane tüdruk päästis Heimlichi võttega oma ema elu

10-aastane tüdruk päästis Heimlichi võttega oma ema elu

07. Jul 2016, 14:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emma Howardi kooli Inglismaal Warringtoni linnas külastasid esmaabimeedikud. Muuhulgas tutvustati lastele Heimlichi võtet, mille käigus abistaja paneb oma käed ümber lämbuva abivajaja keskkoha otse rinnakorvi alla ja pigistab tugevasti suunaga üles enda poole, et eemaldada takistus hingamisteedest.

Paar päeva hiljem kodus toimetades hakkas Emma ema Rachel järsku lämbuma - kurgitüki kätte. Naine püüdis gaseeritud jooki juua, et tülitekitajat välja röhitseda, kuid sellest ei olnud abi. Teda tabas paanika, hingamine muutus katkendlikuks.

Siis jõudis Emma ema juurde. Ta püüdis ema seljale koputada, kuid sellest ei olnud abi. Järgmiseks asus ta Heimlichi võtte kallale, mis päästiski kurgitüki ema hingamisteedest välja. Racheli elu oli päästetud!

Heimlichi võtet sooritama saab õppida ka Youtube'i vahendusel:

Võttega on võimalik aidata ka iseennast.

Tähtis on teada, et kuna avaldada tuleb üsna tugevat survet, võivad Heimlichi võtte tegemisega kaasneda mitmed sisemised vigastused: maksarebestus, aneurüsmi rebenemine, roidemurrud. Loomulikult ei ole kaasuvad vigastused põhjuseks esmaabi mitte anda. See tähendab vaid, et pärast võttega elu päästmist tuleb kannatanu siiski haiglasse ülevaatusele toimetada.

Klassikaline Heimlichi võte on keelatud beebide ja väikelaste peal! Lämbumisohus, aga teadvusel imik asetatakse täiskasvanu käele selliselt, et kõhupool oleks allpool ja käsi toetaks pead, kuid asuks samal ajal ka kehast allpool. Imikule lüüakse neli lööki selga abaluude vahele. Kui võte ei väljuta võõrkeha, siis keeratakse imik täiskasvanu põlvedel selja peale (kintsud toetamas imiku keha). Seejärel teeb täiskasvanu, kasutades üksnes keskmisi ja sõrmusesõrmi, viis kiiret allavajutust (surumist) imiku rinnakule. Kui võõrkeha jõuab imiku suhu, saab selle ohutult näppudega eemaldada. Kui võte ei õnnestu, siis tuleb seda korrata.

Oleme Emmede Klubis laste esmaabist lämbumise korral põhjalikumalt kirjutanud SIIN

(Allikad: ExpressVikipeedia, Emmede Klubi)


Kas Sina juba valdad Heimlichi võtet ning imikute ja väikelaste esmaabi?