Tagasihoidliku beebi stardipakett: asjad, mida pole küll vaja, aga mis pereellu mugavust toovad!

Tagasihoidliku beebi stardipakett: asjad, mida pole küll vaja, aga mis pereellu mugavust toovad!

Kui mäletate veel, siis avaldasin üleeile kogenud emmede soovituste ja internetirännakutel leitud info põhjal kokku pandud nimekirja asjadest, mis võiksid enne beebi sündi kodus olemas olla

Samas postituses lubasin, et avaldan juba varsti ka järgmise nimekirja - nendest asjadest, mida ei ole küll ei beebil ega vanematel otseselt vaja, kuid mille paljud emad mugavuse pärast siiski otsustasid soetada. Nüüd ongi see nimekiri valmis saanud. 

Ka mina olen mugavust armastav inimene ja hangin siit nimekirjast endale päris mitu asja. Loodan, et sellest on teistelegi tulevastele emadele valikute tegemisel kasu :)

1. Kergkäru. Paljud pered on lisaks pikemateks, iga ilmaga tehtavateks jalutuskäikudeks mõeldud suurele vankrile ostnud ka hõlpsasti kokku pakitava pöörlevate ratastega suvise kergkäru - seda on mugav näiteks alati auto pagasiruumis hoida, sellega on hea kaubanduskeskuses, ühistranspordiga sõites, reisides manööverdada.

Kui tunned, et varem või hiljem läheb sinu pere elustiili juures kergkäru niikuinii vaja, on mõistlik see kulutus kohe alguses ära teha - siis saab käru kasutust täie raha eest, sest enamasti toimivad kergkäru raamid ka väikse beebi turvahälli ratastena. Hea näiteks poodi minna, ei pea hälli käe otsas tassima.

2. Beebikraadiklaas. Tavalise elavhõbeda kraadiklaasiga beebit või väikelast kraadida võib olla paras siga-aiavahel-piinamismeetod. Kui vana kraadiklaas on kodus olemas, siis vajalikuks uue ja uhkema ostmist just pidada ei saa, kuid mugavuse pärast võib digitaalse, veel parem kui kõrvast/naha pinnalt kiirelt temperatuuri mõõtva, kõige parem kui sootuks infrapunaga ehk siis ilma lapse nahaga kokkupuutumata temperatuuri mõõtva kraadiklaasi ostule. See ese ei jää tarbetuks, sest isegi kui laps on juba suur, saab terve pere end sellega eriti mugavalt edasi kraadida.

3. Mähkimislaud. Kuna ükski laps ei ole vast mähkimislaua puudumise tõttu üles kasvamata jäänud, siis panin selle mugavuse-nimekirja, kuid tõele au andes tuleb märkida, et selle vidina vajalikkust kinnitasid peaaegu kõik emad. Ilma jääb lihtsalt selg haigeks ja ema ei saa mähkimise aega kasutada beebiga mängimiseks (nagu enamasti soovitatakse), vaid üritab toimingu „kähku ära ajada“.

Kui ei ole soovi või raha osta uhket mähkimiskummutit, siis piisab võrevoodile asetatavast kõva põhjaga mähkimisalusest. Kui ei ole soovi või raha osta ka võrevoodit, siis piisab tavalisest mähkimisalusest, mille saab panna kasvõi köögikapi peale - kah seljasõbralikul kõrgusel!

Mähkimislauale võib osta juurse spetsiaalsed ühe- või mitmekordsed aluslinad, sest laua enda pind võib olla beebile ebameeldivalt jahe, ning loomulikult – beebi võib selle täis pissida või kakada.

4. Beebivann. Esialgu saab beebit vannitada ka kas kraanikausis või lihtsalt kausis, hiljem suuremana juba suures vannis, seega otsest vajadust midagi osta ei olegi. Kui ikkagi tahta spetsiaalset beebivanni, siis kõige popim ja väidetavalt pisikesele titale kõige mõnusam on Tummytub ning selle alternatiivid, kus beebi tunneb end "koduselt" nagu emakas. Seda saab kasutada umbes aasta aega, siis tuleb väike kausike edasi anda, maha müüa või hoopis sinna sisse kartulisalatit teha. 

Edasi saavad vannipered hakata pärisvanni kasutama ja vannita pered osta hariliku beebivanni. Kui ruumi vähe, siis näiteks auhinnatud kokku-lahti käiva Flexibathi, mis peaks kestma kuni 4. eluaastani.

Kõige vähem soovitataksegi esialgu suurde vanni pandavat beebialust, sest see tähendab pidevat küürutamist ehk koormust seljale ja palju suuremat veekulu, mille hind ületab tillukese vanni hinna.

5. Kapuutsiga vannilina. Tegelikult võib beebit täiesti vabalt kuivatada ka kõige tavalisema kodus olemas oleva käterätiku või vannilina sees, kapuutsiga spetsiaalne lasterätik on lihtsalt armsam ja mugavam, sest seisab lapsel paremini ümber. Peaasi on, et pesumesemise kordade vahel kasutaks igaüks oma rätikut, mitte nii, et kõigepealt nühib papa oma tagumiku kuivaks ja siis tõmbab beebi näo ka üle :)

Kuna tegemist on armsa ja mitte kõige kallima tarbeesemega, siis sobib see suurepäraselt oodatud kingituste nimekirja lisamiseks!

6. Mängualus või tegelustekk. See ei olegi tegelikult mugavuse-asi. Beebi arengule on oluline, et mänguaeg toimuks pehme puhta tekiga kaetud kõval pinnasel koos emme-issiga (mitte lamamistoolis või üksi). Kuid kas see alus on krõpsude ja rippuvate atraktsioonidega spetsiaalne tegelustekk või niisama vana, aga puhtaks pestud tekk, pole tegelikult oluline. Seega ei saa seda ostu lisada vajalike asjade nimekirja. Pigem on see selline võib-olla ese!

7. Voodikarusell ja võrepehmendused. Mõned lapsed vaatavad karuselli küll ja siis võib selline mänguasi tõesti mugavaks osutuda, mõned lapsed aga mitte. Ka selle kasutusaeg on lühike. Samas, kuna kasutusaeg on lühem kui karuselli eluiga, siis saab selle pärast maha müüa või hoopis ise kasutatuna osta. Laulva poekaruselli asemel saab rippuvad voodikaunistuse ka ise valmis meisterdada. Igal juhul on aga tegemist pigem iluvidinaga ema silmale.

Sama lugu võrepehmendustega - iluvidin! Esimest korda emaks saavale naisele võib aga ilusa voodikese valmis sättimine väga tähtis ja rõõmustav tegevus olla. Seega kelle silma need asjad rõõmustavad, miks mitte rõõmule raha kulutada - rõõm on hea ost :)

Lapsele neid vaja ei ole, vastupidi - tänapäeval hoiatatakse vahest, et igasugune liigne asi voodis on asjatu lämbumisoht. 

8. Lapse asjade pesemiseks sobiv pesuvahend. Ariel, Persil ja teised lõhnastatud tugevad pesuvahendid beebiriiete pesemiseks ei sobi. Õige pesuvahend peaks olema vähemasti lõhnatu, aga parem oleks, kui ka muus osas võimalikult tagasihoidliku koostisega. Sobivaid variante on nii tavapoodides (Mayeri, Minirisk) kui ka öko- jms looduspoodides. Kuna Eestis on praeguseks teadlik tervist hoidev elustiil laialt levinud, siis paljudel on ohutud pesuvahendid juba ammu enne lapse sündi kõigi pereliikmete pesude pesemiseks kodus olemas – sel juhul polegi midagi uut vaja osta!

9. Rinnapump, lutipudelid ja lutt. Kui tead juba ette, et pead aeg-ajalt beebi isa või kellegi teisega jätma, tasub rinnapump ja lutipudelid ette ära osta. Kui aga selliseid olukordi esialgu ei paista, siis pole ka esialgu mõtet pumbale raha raisata – võib ju osta ka siis, kui kindel vajadus juba tekib.

Kui tead juba ette kindlalt, et ei toida last rinnaga, tuleb muidugi samuti lutipudelid ette osta.

Vähemalt ühe luti ette ostmine võib olla mugav lahendus sellepärast, et tihti plaanivad emad lutti mitte kasutada, kuid vajaduse tekkides otsustatakse ümber. See vajadus tekib pigem öösel! Samas.. kui on kindel soov lutist hoiduda, siis ei tasu jällegi kiusatust koju sahtlisse valmis panna.

Tahaksin siinkohal ära mainida, et sellised asjad nagu lutt, ühekordsed mähkmed, puslematt, lamamistool või beebide kosmeetikatooted on küll kõik asjad mille kasud ja kahjud on praegu ühiskonnas terava arutelu all ja arutelu on väga hea asi, kuid ükski neist asjadest ei ole ju ometi tulehark või viinapudel, et nende pärast teiste emade kallal võtta! Usun, et iga ema teeb sisetunde järgi need otsused ega vaja teiste kus-on-lutt-miks-ta-karjub või lutt-on-nii-halb-miks-te-kasutate kaagutamist. Lihtsalt teisi emasid teavitada, nõu anda saab ka rahulikult ja sõbralikult. Teave olemas, teeb igaüks oma kompromissid. 

10. Imetamisrinnahoida. Vajadust tegelikult ei ole, kuid paganama palju mugavam on sellega küll.

11. Lapse kõrvaklapid. See on ainsana nimekirjas minu enda mõte – tuttavate perede eeskujul. Kuna me hakkame elama ja ilmselt ka palju aega veetma vanalinnas ning suvel toimub seal festival festivali järgi, millest mõningad on lärmakad kontserdid, siis tahaks kuidagi õues lapse kõrvu kaitsta.

Neid heli summutavaid klappe müüakse nii ehituspoodides kui ka lasteasjade poodides.

PS! Väga väikesel beebil ei ole hea klappe pikalt peas hoida!

 

Ongi praegu kõik. Kas oskad lisada veel asju, mida ei ole küll otseselt vaja, kuid mille valmis ostmist juba enne beebi sündi võiks tulevane ema mugavuse pärast kaaluda? Soovita mulle ka! 

Järgmiseks aga tuleb minu poolt nimekiri nendest asjadest, mille järgi võib küll aja jooksul vajadus või tahtmine tekkida, kuid mida pole siiski mõtet enne beebi sündi ära osta – muidu võivad lihtsalt nii raha kui ka asi raisku minna. 

Uurin sõbrannadelt, kas kellelgi jääb üle ja toome ka kohe koju valmis 😀 Aitäh!

Kui juba 6-7 nädalast, siis on vist mõistlik tegelustekk kohe ära osta eks?

Aitäh soovituste eest, olen mujaltki sapiseebi kohta palju head kuulnud, ning nagu näha siis tuleb aina juurde 😀 Praegu meil on ökopoest ostetud valmis pesuvahend Sodasan, aga toon selle sapiseebi ka kindlasti koju valmis varsti!

26. Mar 2014, 13:50

Minul oli Martin tegelustekil põrandal. Lamamistool talle üldse ei meeldinud.
Imetamisrinnahoidjad on asendamatud, eriti öösiti.
Pesuvahendiks oli meil Neutral pesupulber ja sapiseep , ülimalt rahul olin antud toodetega eriti sapiseebiga.

Madiken, Emmede Klubi toimetus Madiken, Emmede Klubi toimetus 26. Mar 2014, 11:25

Hei, puslemati kohta nt: http://mutukamoos.wordpress.com/2013/11/17/puslematid-on-murgised/ - selline arutelu. Ma ei oskagi seisukohta võtta..

Aga aitäh soovituste eest, ma plaanin ka ikka kindlalt imetamisrinnaka soetada 😀

26. Mar 2014, 11:21

Miks puslematt halb on? Pole kuulnudki sellest ☹ Ja imetamisrinnahoidja paneks mina sinna must-have nimekirja 😀 Tegelustekk kulus meile küll marjaks ära, kui tahtsid kodus midagigi teha, ilma, et laps süles või lamamistoolis on.