Saame tuttavaks: Blogija Andra kajastab rasedust ja sünnitust siiralt

Saame tuttavaks: Blogija Andra kajastab rasedust ja sünnitust siiralt

30. Jun 2016, 08:51 Emmede Klubi Emmede Klubi

(Fotod: Evelin Virnas, Efka Photo)

"Juba kaks aastat "töötan" ma koduperenaisena - põhjuseks minu armas peatselt kaks aastat noor poja Carl Jaan. Selleks, et koduperenaisel ikka tööd jaguks, võib meie majapidamises kohata veel pereisa Janarit (28) ja ühte vahvat neljajalgset Jack Russelli tõugu koerapreilit Lexiet," tutvustab end Emmede Klubi uus rasedusblogija Andra (25).

Andra võtab pere ajaloo kiirelt kokku: "Janariga on armsaid hetki jagatud nelja aasta jagu. Peale poolt aastat kooselu otsustasime harjutada koera peal, et kuidas meil see perevärk välja tuleks. Sobis ja tuli välja küll. Neli kuud pärast loa andmist otsustas Carl Jaan minu kõhus kasvama hakata."

Et esimene rasedus kulges ootamatult kergelt ja vaevusteta, sünnitus oli lihtne ja Carl Jaan on osutunud igati tubliks poisiks, ostustas paar mullu oktoobris ka teisele beebile loa tulla anda. 

"Ööl vastu 15. veebruari tabasin end mõttelt, et seekordne tsükkel on kuidagi pikaks veninud. Esialgu mõtlesin, et hommikul teen rasedustesti. Uudishimu oli aga minust tugevam - tegin testi kohe ära. Nii ma öösel kella poole nelja paiku kaks triibukest saingi," meenutab Andra. Rõõmuudisega voodisse keksinud naisele vastas Janar keskmisele Eesti mehele kohaselt: "Ahah, oi kui tore, kas me võime nüüd edasi magada?"

Kui võiks arvata, et teist korda rasedana on kõik juba selge, siis tegelikult oskas Andra endale teekonnale kaasa anda vaid ühe näpunäite: maga võimalikult palju kõhuli, nii kaua kui veel saad!

20160627144901-76367.jpg

Ema ja isa on võrdselt lapsevanemad

Autode ja masinate remondiluksepaks õppinud, igapäevaselt võistlusautode ehitamisega tegelev Janar ja enne lapsi kindlustusspetsialistina töötanud Andra elavad Sauel. Naise eriliseks oskuseks ja hobiks on aga hoopis viipekeel! Keele õppis ta selgeks gümnaasiumis Tallinna Heleni koolis, kus õpivad koos kuuljad ja kurdid. 

Janarit nimetab Andra maailma parimaks isaks - hooliv, usaldav ja usaldusväärne, perekeskne. "Me oleme võrdselt lapsevanemad. Iial ei ole ta öelnud, et kuule ma ikka ei saa lapsega üksi hakkama, ole parem sina kodus ja mina lähen sõpradega linna peale. Ta naudib perega koos olemist täiel rinnal ja annab mulle piisavalt vabadust, et ka mina saaksin end piisavalt tuulutada ja seltsielu elada," ei ole Andra kiitustega kitsi.

Ka siis, kui mees unustab ära, et kodus ei elagi haldjast ristiema, kes mustad nõud maagilisel kombel masinasse laoks, ei taha Andra kurta - elu ideaalse inimese kõrval olekski igav.

"Vahel on ta isegi häirivalt tasakaalukas - milline skorpioni tähtkujus sündinud naisterahvas ei läheks närvi, kui ta on tulivihane, aga kõrval seisab vana rahu ise," ütleb naine naerdes.

Janar aga kinnitab, et Andra on äärmiselt soe, sõbralik ja armastav inimene, kellel jätkub alati häid ideid ja pealehakkamist.

20160627144539-93564.jpg 

(Foto: Teesi Zeemann) 

Uuele emale on enim abi kogemuslugudest

"Filmis lähed sa haiglasse, karjud mõned korrad kaaslase "suru-suru" saatel, ja sulle ulatataksegi sülle puhas ja täiuslik beebike. Valad paar heldimuspisarat ja kalpsad juba järgmisel päeval rõõmsasti ringi," räägib Andra. "Teine äärmus on see, mida räägivad sõbrad-tuttavad-sugulased: oi issand, ära sa mitte arvagi, et sünnitamine mingi lihtne töö on. Ja enamasti läheb kõik ikka halvasti, on jube valus, jube kole ja paha."

Just tänu avameelsetele rasedusblogidele sai Andra pisiperet planeerides lapse saamise protsessist hea ja ausa kujutluspildi. "Ma sain teada, et rasedusi, sünnitusi ja beebisid on nii palju erinevaid. Sain teada, et peale sünnitust paranemine võtab aega. Sain elukaaslase viia kurssi mitte-nii-imelise poolega sünnitusest, nagu põie, soolte ja muu sisikonna tühjenemine. Sain teada, et vahel võib su seest välja vupsata sootuks lillakas ja limane inimlaps."

Andra tunneb, et just tänu blogimaailmast ammutatud ausatele teadmistele suutis ta end sünnitusel täielikult vabaks lasta - nii tema kui ka kaaslane olid kursis kõigega, mis juhtuda võib, nad oskasid seda normaalseks pidada ega pidanud muretsema või piinlikkust tundma.

"Sünnitamine ja rasedus on olnud liiga kaua pisut nagu tabuteema - sellest ei räägita piisavalt ausalt või siis räägitakse kui kohutav see on. Pere planeerivad inimesed, rasedad ja värsked lapsevanemad vajavad aga eelkõige võimalikult ausat informatsiooni. Teavet, et nad ei ole oma muredega üksi. Erinevaid häid nõuandeid probleemide lahendamiseks, sest üks raamatutarkus ei pruugi igaühe peal toimida," arvab Andra. Just sel põjusel otsustaski ta oma kogemust Emmede Klubi blogis jagada.

Andra on ka ehe näide sellest, et ühe naise mitu rasedust on erinevad - esimesel korral puhalt pääsenud naist on sel korral on õnnistatud oksendamise, meeletu väsimuse ja kõige muu "toredaga", mis klassikaliselt raseduse juurde käib. Kuidas aga lapseootus täpselt kulgenud on, kirjutab Andra ise juba üsna pea meie lehel!

20160627205208-79199.jpg