Marise blogi: Isetehtud lauamäng

Marise blogi: Isetehtud lauamäng

11. Apr 2019, 17:26 Maris, Emmede Klubi blogija Maris, Emmede Klubi blogija

Sel ajal kui poeriiulitel mängukarud üksteisest üle trügivad ning plastmassi kõlinal erinevad sõidukid oma mootoreid põristavad, et kindlasti järgmise lapsevanema ostukorvi jõuda, võiksin ju minagi sealt mõne pehme kaisuka armastavate lapsekäte vahele päästa. Aga minust jäävad nad sinna lebama ja uut ohvrit ootama. Kindlasti vajab mõni tüdruk üht masstoodangus valmistet suurte silmadega kassimoega tiigrit meenutavat mängulooma või poiss oma superkangelaste armeesse veel ühte tulnukanäolist nelja käega tegelast, kellele mängudes kõikvõimalikke üliomadusi saab külge mõelda. Fantaasia, kujutlusvõime ja loomingulisuse arendamiseks sobilik/vajalik? 

Nii palju, kui on inimesi, on ka arvamusi ning ma ei halvustagi teiste valikuid. Lihtsalt ma ise olen tänaseks nelja lapse emana teinud teadliku otsuse, et minu rahakotist mänguasjatööstusele suurt kasumit ei tule. Seepärast ootan väga suvist laadamelu, kus kodumaised tublid töömehed või -naised on oma kätega võib-olla oma metsa puidust valmistanud ainukordsed autod, kiikhobud, kopsimis- ja kokkupanemismängud või õmmelnud vanast kardinariidest erilised pehme keha ja hingesoojusest särava naeratusega nukud ning kaisuloomad. Jah, me ainuke poeg on siiski üles kasvanud dinosauruste ja LEGO-mehikeste maailmas, aga see oli ka tema ainus huvi ja meie võimalus seda väikest autismipoissi rõõmustada. 

Meie pere pesamunal on tõesti mänguasjade valik pigem niru ja üleliia palju tal neid pole. Koduse emana on mul hea võimalus oma vajalikud toimetused jagada päevas nii ära, et suure osa saan veeta ka temaga õues liikudes ning põrandal teepidusid pidades tutvustada värve, harjutada loendamist, kuulata isetehtud tatrapilli häält, joonistada menüüks sobilikke puu- ja juurvilju, õpetada lauakatmisoskusi ja viisakusreegleid.

Ühel päeval mänguasjadele otsa vaadates tekkiski mõte teha ise esimene lauamäng. Vaja läks selleks tugevat pappi, erivärvilist käsitöövilti, takjapaela, liimi, kääre ja ühte õhtupoolikut lõikamiseks-kleepimiseks ning ööd liimi kuivamiseks. 

Mängu mõte on täringul veeretatud värviga sarnase ringi leidmine ja asetamine oma lilleõiele. Esialgu on õied erivärvilised, nii nagu tuleb, kuid vanuse ja püsivuse kasvades võib teha reegli, et lilleõied peavad olema vaid üht kindlat värvi. Täringul on ka valge lammas, kes mängu põnevamaks muutmiseks sinu lilleõielt ühe kroonlehe ära napsab ( vanuse ja kaotamisoskuse kasvades võib lammas terve lille kroonlehtedest tühjaks rebida).

Mängurõõmu on juba kaheks päevaks jagunud. Kuna kroonlehed püsivad tänu takjapaelale kinni, on see mäng ka näiteks pikematel autosõitudel täiesti võimalik. Sel juhul tuleb lihtsalt normaalsuuruses täringule värvid kleepida ja seda nt pappkarbi kaanel veeretada. Kui mängijaid on rohkem, saab alati ka mängualuseid juurde teha. 

Lillelõhnalist kevadet kõigile!

Maris

Kas ka Sina oled lapsele ise lauamängu meisterdanud? Millised on üldse Sinu pere lemmikumad lauamängud?