Millal on õige aeg hakata lapsele õpetama hoolimist, teise inimese ja tema (hea)tegude märkamist, tänulikkust?
Situatsioon meie igapäeva(m)elust... Suur vend (14, autismispektri häirega) mängib ühest toast teise kulgevat lõbusat palli tagaajamismängu oma äsja kaheaastaseks saanud õega. Pall, va võrukael, veereb suurest rõõmuhoost kõrge köögikapi taha peitu. Väike õde otsib ja otsib, aga kätte ei saa. Suur vend, kes on tõesti oma vanuse kohta päris pikk poiss, ulatub kaugemale ja saabki õekesele palli tagasi anda, et siis koos lõbusalt edasi mängida. Pall jälle hüplemas ühest toast teise, õnnelikud mängijad tema kannul.
Aga enne, kui mäng võib jätkuda, sain mina võtta väikese preili põlvele ja juhtida tähelepanu, et vend aitas su palli üles otsida kapi tagant. Sina ütle selle eest vennale "Aitäh!" See väike, aga minu silmis oluline minut tähelepanu nii suurele kui väikesele möödas, lähebki mäng jälle edasi.
Kas ja kui tihti me märkame neid pisi-pisikesi (hea)tegusid ning osakme suunata abisaajat olema selle eest tänulik? Kas 2-aastane saab aru, miks on ilus öelda vennale "aitäh", kui vend teda ilma abi palumata aitab? Kas ja kuidas mõjub abi osutajale tähelepanu pööramine? Saab tema eneseusk ja hea tuju pai kõrvalseisjalt? Või on see kiitus ilma põhjuseta, iga pisiasja eest ju ei kiidaks...?
Aga kui mäng oleks lihtsalt jätkunud ja keegi poleks tähelepanu sellele vahejuhtumile pööranud, muudaks see siis midagi laste käitumisharjumustes? Vanem laps on ikka väiksema suhtes tähelepanelik ja abivalmis, väike aga saab kinnitust, et suuremad peavadki mind alati aitama, sest ma olen ju "veel väike"! Siin saab määravaks minu usk, et see, millele sa puid alla viskad, see ka lõkkele lööb! Antud juhul soov kasvatada oma lastest hoolivad ja õnnelikud inimesed.
Igas kodus on omad tõekspidamised, traditsioonid, käitumismustrid ja kellegi seas, tavaliselt täiskasvanutel omavahel, kokkulepitud reeglid. Meie kodus on kõigi südameis sündinud reegel, et "aita, kui abivajajat märkad ja ole tänulik, kui sind aidatakse".
Maris
Kuidas on lood Sinu kodus? Mis vanusest alates õpetad lastele viisakusreegleid?