Kristi blogi: Kavatsen oma tütart enda pojast järgi jäänud rõivastesse riietada, ja siis?

Kristi blogi: Kavatsen oma tütart enda pojast järgi jäänud rõivastesse riietada, ja siis?

14. Jun 2018, 11:07 Kristi_V Kristi_V

Laste riided on nii armsad, eriti need pisikesed esimesed suurused. Väikesed satsidega sokikesed ja tibatillukesed traksipüksid, kleidikesed ja saapad. Lemmikpoodides ringi vaadates võiksin vähemalt pooled asjad endaga koju kaasa võtta, sest need on nii nunnud ja stiilsed. Aga ma ei tee seda.

Kümme euroraha ühe body eest ja siis neid kakskümmend tükki osta, sest lihtsalt kõik on nii armsad ja igal päeval saaks uue panna, kas sellel on mõtet? Ja võibolla haarates kapist kolmeteistkümnendat bodyt avastan, et trukid ei ulatu enam alt kinni kuna beebi viskas üleöö viie sentimeetri jagu pikkust juurde. No ja ongi seitse-kaheksa hilpu, mis ei jõudnud kordagi lapsele selga. Mitte ühte ainsamatki korda. On sel siis mõtet?

Lapsed kasvavad kohati kiiremini, kui umbrohi peenras ja viimane küll kasvamisega tagasi ei hoia. Kuna selga mahtuvad riidesuurused on pidevas muutumises, teadsin ma juba enne esimest last, et ette pole hullult mõtet asju osta. Samas puudus kogemus, et mis on see piisav miinimum, et laps ikka kaetud oleks. Niiviisi, et saaks kõik nädalapäevad lapse riietatud ja kakaavariid üle elatud. Kuidagi ehku peale said asjad ostetud ja õnneks jäid vaid paar üksikut asja vastsündinueas kasutamata. Seega mina arvan, et pigem ikka vähem kui rohkem. 

Kuna mulle meeldivad pigem sellised mahedad ja neutraalsed toonid ja ma ei olnud seda tüüpi, et poisibeebi üleni helesinisesse mässida, siis kogunes paras ports sooneutraalseid riideid. Enamus valitud toonidest olid valged, beežid, pruunid ja hallid. Hulka tuli muidugi ikka sinist ka. Hoidsin alles kogu kraami,  mis oli terve ja puhas. Olgu järgmine siis samuti poiss või hoopis tüdruk, midagi saab ikka uuesti kasutada.

Nüüd mõni aeg tagasi ei olnud mul kõhus kasvava tüdrukutirtsu jaoks veel ühtegi riideeset soetatud. Aga nagu eelnevalt mainisin oli mul alles riideid väikese bossi ajast. Kaevasin need välja ja sorteerisin ära. Pooled asjad olid nii poisilikud, et need jätsin kõrvale. Teine pool, mis sisaldas endas näiteks valget mõmmikombekat, halle ja pruune dressikomplekte, loomapiltidega bodysid, tumesinist talvekombekat ja veel nipet-näpet asju, need võtsin välja ja panin beebitüdruku jaoks valmis.

Näiteks tumesinise talvekombeka puhul teadsin kohe ostes, et võin selle ka tüdrukule selga panna. Ma ei näe ühte ainsamatki põhjust, miks täiesti uueväärne kombekas kõrvale jätta ja tüdruku jaoks uus, näiteks liblikatega asemele osta, sest tegu on ju tüdrukuga! Täpselt nii hakkabki väike õde kandma suure venna väikeseks jäänud asju. Vähemalt neid päris beebiea omi. See on minu viis taaskasutamiseks. Pean tunnistama, et kahjuks või õnneks ei ole ma päris seda tüüpi, et suudaksin vanemale lapsele teiselt ringilt häid asju skoorida. Olen ma nüüd kohutav kooner lapsevanem või mõistlik tarbija? 

Mis puutub uute riiete ostmisesse, siis ei, mul ei ole neid üldse kahju lapsele osta. See, et ma kasutan ka olemasolevaid asju, ei tähenda, et ma ei osta midagi uut. Tihti on nii, et lähen endale midagi ostma, aga koju tulen ikka väikese bossi uute pusadega. Enda peale on mul tihti kahju raha kulutada ja mõtlen, kas mul on ikka seda vaja. Või,et ah ma teine kord ostan. Aga mina minaks. Lasteriiete suhtes üritan hoida ikkagi nii palju seda joont, et mida vaja on, seda ostan. Vältimaks mõttetut ületarbimist ning raha raiskamist.

Kulutan seda raha pigem vahvasse ajaveetmisse koos perega. Kasvamise ja hooaegade muutumisega on tegelikult pidevalt midagi uut vaja. Aga ma ei salga, et paari sitsi-satsi järgi mu hing ikka ihkab ja need sutsan sinna ratsionaalse mõtlemise vahele oma enda rõõmuks ikka ka. Vastsündinu puhul ei ole kleidikesed ehk nii praktlised suveriided kui paari-kolme aastaselt, aga tüdrukud ja kleidid käivad ikka koos. Neid ei pea lihtsalt kapitäis olema. Peapaelad lipsukestega ei kõla ka just hädavajalikult. Aga need on need ekstrad, mis sinna päris vajaduste vahele sobituvad.

Pisikesel printsessil endal on ju ilmselt päris pikka aega kama kaks on tal roosa kleit või autodega t-särk seljas.

Kristi 


Kas Sina ostad oma lapsele kõik riided uutena või harrastad samuti taaskasutust? Kui palju tähelepanu pöörad riiete värvidele ja sooneutraalsusele?