Insuliini mõju diabeedihaigetele

18. Nov 2018, 22:39 Tuitona Tuitona

20181118223941-59583.jpg

Insuliin on valgupõhine hormoon, mida vabastavad pankrease rakud. See aitab glükoosil siseneda lihastesse, rasvkoesse, maksa ning see reguleerib ja vähendab vere glükoositaset. Seega, kui meie pankreas töötab hästi, tunneme end tervelt ja tugevalt. Insuliinita ei suuda meie rakud kasutada glükoosi energiat ning keha hakkab „nälgima“.

Normaalse füüsilise seisundi juures väljutatakse insuliini väikestes kogudes toidukordade vahel ning kõrgem kogus insuliini vabastatakse toidukorra käigus, sõltuvalt toidu kogusest ja kvaliteedist ning inimese personaalsest vajadusest.

Kui keha ei tooda piisavalt palju insuliini või ei suuda seda korralikult kasutada, haigestub inimene diabeeti. Insuliinita ei suuda meie keha saada toidust energiat ning lisaks hakkab üleliigne suhkur veres kogunema, tekitades organismis ohtlikke ja kroonilisi seisundeid.

Olemas on kaks erinevat tüüpi diabeeti – 1. ja 2. tüüpi diabeet. Esimene on levinum noorte seas, kuni 35-40-aastaste puhul. Selle diabeedi liigi puhul on kehas täielik insuliinipuudus, kuna pankreas lõpetab täielikult insuliini tootmise mingil hetkel (sünni ajal, imikuna, lapsepõlves või isegi teismelisena). Elus püsimiseks peab inimene saama igapäevaselt insuliinisüste.

2. tüüpi diabeet on nö vanemate inimeste diabeet ehk insuliinist sõltuv diabeet. See mõjutab tavaliselt vanemaid ja ülekaalulisi inimesi, kuid arvestades seda, kuidas kasvab ülekaalulist laste ja noorukite hulk, on statistika muutumas. Teist tüüpi diabeet on levinum üle 40-aastaste inimeste seas. 2. tüüpi diabeedist on kaks varianti: kehas pole piisavalt kas glükoosi või insuliini, kuid keha rakud muutuvad insuliinile vastuvõtmatuteks või pankreas ei suuda enam toota piisavalt palju insuliini keha vajaduse katmiseks. Sellist tüüpi diabeet on üks kõige levinumaid mittenakkavaid haiguseid ning on üks suurimaid surma põhjustajaid Euroopas.

Diabeedi sümptomid sõltuvad sinu veresuhkru tasemest. Kõige levinumad märgid on üleliigne ja sage urineerimine, pidev janu- ja näljatunne, kaalukaotus, väsimus ja halvenenud nägemine. 1. tüüpi diabeediga inimeste sümptomid on palju tõsisemad kui 2. tüüpi diabeedi korral. Kui 2. tüüpi diabeediga inimestel pole piisavalt kõrge suhkrutase, ei pruugi nad üldse märgata sümptomeid. Üle kogu maailma on diagnoositud 400 miljonit diabeedihaiget, kuid peaaegu 50% täisealistest ei tea isegi, et nad on haiged.

Diabeet on krooniline haigus. Ilma diabeeti kontrollimata võib haigus tuua tõsiseid probleeme: neerude kahjustumine, südamehaigus, silmade või närvisüsteemi kahjustumine. Olemas on isegi gangreeni- või isegi amputeerimise oht.

Selleks, et vältida diabeedist tulenevaid probleeme, tuleks ravina kasutada insuliini. Kuna insuliin on proteiin, ei saa me seda tarbida juues, kuna sel juhul satuks see seedetrakti ning ei töötaks, seetõttu tuleb seda süstida naha alla. Paljudel juhtudel võivad õigeaegsed insuliinisüstid aidata glükoosil muutuda energiaallikaks rakkude jaoks ning me saame end tunda hästi ja tervelt, ilma pideva januta, sagedase urineerimise või muude sümptomiteta. Suhkrudiabeet ei ole täiesti ravitav, kuid seda saab kontrollida ja seetõttu on väga oluline hoolitseda oma toitumise ja elustiili eest ning järgida arsti nõuandeid.

Kliinilised uuringud on näidanud, et diabeedi hea kontrollimine aitab vähendada komplikatsioone ja vähendab haiguse progresseerumist. Diabeedi kontrollimise hindamiseks kasutatakse glükeemilisi kontrollnäidikuid:

• Glükeemia hommikul pärast paastumist 4.4 - 6.6 mmol / l;

• Glükeemia 2 tundi pärast söömist <7.5 mmol / l;

• Glükeeritud hemoglobiin (HbA1c%) - kuni 7%.

Kui sinu glükeemilised tulemused on soovitatust kõrgemad, võib see tähendada, et ravi ei ole tõhus ning sul võivad tekkida diabeedi komplikatsioonid. Sel juhul on hädavajalik võtta ühendust arstiga, et määrata õige ravi.

Insuliiniravi peamine ülesanne on hallata glükeemiat. Ainult diabeedi hea kontrollimine vähendab komplikatsioonide ohtu. Kui diabeet diagnoositakse varakult ning rakendatakse õigeaegseid insuliinisüste üheskoos tervisliku elustiili ja toitumisega, võivad ka haigestunud inimesed nautida elu täiel rinnal.