Anette rasedusblogi: Vastsündinu ja tema pere külastamine

Anette rasedusblogi: Vastsündinu ja tema pere külastamine

19. Jul 2017, 17:00 Anette, Emmede Klubi blogija Anette, Emmede Klubi blogija

Internetis leidub küllaga infot selle kohta, mida silmas pidada, kui on plaanis külastada vastsündinud beebiga peret. Enda kogemusest tean, et kõik pole sellega kursis ning ei oska paljude asjadega arvestada või neid tähele panna. Mina selle peale mõtlema hakata ei jõudnudki, sest sain oma tutvusringkonnast esimesena lapse ning keegi pole nähtavasti siiani järele tulemas ka. Küll aga selgus hiljem, et paljud minu jaoks iseenesestmõistetavad asjad tulid teistele üllatusena. Mõtlesin siis mõned oma tähelepanekud kirja panna.

Tugevad lõhnad

Minule tulevad esimesena meelde lõhnastamine ja lilled. Kui te lähete külla värsketele vanematele ja nende beebile, siis pole mõistlik end enne seda lõhnastada, sest nii beebi kui ema lõhnataju on tundlikum kui muidu. Ei ole mõnus, kui see lõhn tükk aega pärast külalise lahkumist veel haiglatoas või kodus hõljub. Samal põhjusel ei tohiks haiglasse liiliaid viia - need lõhnavad tugevalt ning nende lõhn pole kõigile meeltmööda. Tugev lõhn võib ka pea valutama panna. Ja kui tuua kingituseks lilli, siis mina isiklikult eelistan lõikelilli, sest potitaimed on tegelikult lisakohustus, mida sellisel hetkel üldse vaja pole. Ma olen korduvalt saanud kinnitust, et ma pole mingi rohenäpp (veel) ning kingitud ja soetatud taimed saavad suure tõenäosusega varem või hiljem hukka. Pärast beebi sündi on aeg uue ilmakodanikuga tutvuda ning uue elukorraldusega harjuda. Sellele lisaks ei soovi ma end uue taime eest hoolitsemise osas harima hakata. Lõikelilled valmistavad minule hoopis rohkem rõõmu.

Kingitused

Asjadest on mähkmed üsna tihti kindlapeale minek. Need saavad suure tõenäosusega ka ära kasutatud - lihtsalt tuleks kindlaks teha õige suurus ning ka mark, mida eelistatakse. Mänguasju pole väikesel beebil üldse vaja ning neidki meil kodus juba jagub. Meie soovime, et kodus oleks võimalikult vähe mänguasju ja neil vähestel on ka omad kriteeriumid, mistõttu eelistame (mina eelistan) neid ise valida.

Kõige hindamatumaks kingituseks väikese beebiga pere jaoks on toetus ja abi. Näiteks pakkuda lastel veidi aega silma peal hoida, et ema saaks duši all end värskendada või aidata majapidamistöödel. Minu jaoks on kõige vähem meeldivam ülesanne nõude masinast välja tõstmine ning seetõttu olen ääretult tänulik, kui keegi teine seda teeb. Suur abi on ka sellest, kui panna näiteks pestud pesu kuivama või aidata söögi valmistamisel. Minu süda rõõmustab, kui külalised huvituvad sellest, mida suuremad lapsed neile vaadata toovad ning lähevad kaasa nende tegevustega - mängimise, joonistamise, ehitamisega.

Hästi hoolitsev ja läbimõeldud kink on ka toidu toomine. Ma pole ise veel saanud võimalust noorele perele toetust pakkuda, sest tutvusringkonnas neid veel pole aga kui see ükskord või mitu korda tulevikus juhtub, siis vaaritan kodus toidu sisse palju armastust, häid soove ja toetust ning lihtsalt viin perele ukse taha, et nende uue elu algus veelgi helgem oleks. Kui ise süüa teha ei soovi, siis on võimalik kinkida ka toidukulleri krediiti. Sellest võimalusest sain alles hiljuti teadlikuks ning olin ja olen siiamaani täielikus vaimustuses. Milline suurepärane kingitus - see teeks minu südame kordades kergemaks!

Külakost

Pärast beebi sündi on oodata mitmeid külalisi mitmes vahetuses ning mitte mingil juhul ei pea noored vanemad neid kõiki võõrustama. Kui lähete külla, siis viige kindlasti külakosti. Beebiga harjumine ning sünnitusest taastumine võtab aega ning tihti pole noortel vanematel aega või jaksu ise toitu valmistada. Ent värske ema jaoks on täisväärtuslik ja piisav toitumine väga oluline - eriti siis, kui ta ka imetab. Tee ja kohv on ilmselt kohapeal olemas aga ka seda saavad külalised ise valmistada. Mina olen olnud eriti tänulik selle eest, kui keegi toob või suisa teeb süüa, mida jätkub ka pärastiseks. Mulle jääb ilmselt elu lõpuni meelde, kuidas üks mu sõbranna tuli külla ning tegi tervele perele potitäie tummist pajarooga, mida me järgmine päev veel süüa saime. See oli küll raseduse lõpus aga tol hetkel minu ja meie jaoks nii vajalik. Raseduse lõpus kaob isu süüa ja jaks seda valmistada ning selline abi on ääretult tänuväärne ka pärast beebi sündi. Nagu näha, on söögi teema minu jaoks väga südamelähedane, hehe.

Elementaarne ja arvestav

Käte pesemine, vajadustega arvestamine, oma murede mitte kaasa toomine, rahulikkus ja tasasus, beebi hoidmine,

Külla ei maksa end pressida koheselt pärast beebi sündi. Kõigepealt käivad uue ilmakodanikuga tutvumas lähemad pereliikmed ning pärast seda sõbrad-tuttavad. Kui neid inimesi on palju (nagu meil), siis võib juhtuda, et ühel päeval käib mitu satsi külalisi või on iga päev keegi oodatud. On loomulik, et pere võib sellest väsida ning soovida vahepeal paari puhkepäeva, et valmis olla uuteks külalisteks. Uus beebi on elevusttekitav ning vastsündinut tahaks näha nii ruttu kui võimalik aga perel on vaja ka puhkust, et niisama üksteisega olla ja puhata. Siin tasuks mainida ka seda, et külas olemise aeg pikaks ei veniks. Mina mäletan paaril korral väsimust ja voodiigatsust aga külalised ei näidanud veel lahkumise märki. Kaks kuni kolm tundi, haiglas kuni tund külastusaega on paras.

Külla saabudes peaks esimene tegevus pärast tervitamist olema kätepesu. Beebi immuunsüsteem on kujunemise algusjärgus ning kokkupuude välismaailma bakteritega võiks olla minimaalne. Kuna tol perioodil keerleb pere elu ümber beebi, siis palju oleneb sellest, millal beebi sööb ja magab. Seega on oluline olla tasane ning rahulik, võtta endalgi aeg maha, et natuke aega pere rütmis kulgeda. Kuigi paljudel võib tekkida vastupandamatu vajadus beebit hoida, siis see ei ole külastuse eesmärk. Alati ei pruugi see võimalik olla ning sellega on vajalik arvestada. Samuti tuleb arvestada sellega, et ema võib külastuse ajal imetada. Mina kippusin selleks ajaks teise tuppa ning igatsesin samal ajal teiste seltskonda vestlema. Enam ma nii ei kavatse teha vaid toidan beebit ka seltskonnas (olenevalt seltskonnast ka muidugi). Avalik imetamine on terav teema aga leian, et omas kodus võin südamerahuga imetada seal, kus parasjagu vaja ega pea kõrvaltuppa pagema.

Eraldi äramärkimist väärib ka see, et haigena beebit külastada ei tohiks. Ka siis, kui su enda peres keegi parasjagu haige on. Värske ema ja beebi on haigustele vastuvõtlikumad ning taastumisajal on parem neist hoiduda. Külalised peaksid oskama sellele tähelepanu pöörata. Viimase asjana tooksin välja ühe punkti, mis jäi mulle internetis uurides silma - ära too enda lapsi kaasa. See kehtib minu arvates haiglakülastuse puhul ning siis, kui perel sündis esimene laps. Võib olla tasuks koos lastega külastada kuskil paar nädalat pärast beebi sündi aga kuna mul on ka vanemad lapsed, siis mängukaaslased paariks tunniks on väga teretulnud. Kuid ka nende puhul kehtib käte pesemise, haiguste ning beebi hoidmise reeglid - alati ei saa beebit hoida aga vaadata ning pai teha võib.

Tunnen, et minu lähedased ja sõbrad on olnud väga mõistvad ning abivalmid. Ma pole tundnud, et mind liigselt lämmatatakse - olen saanud piisavalt hingamisruumi nii sünnitustähtajale lähenedes, kui ka pärast beebi sündi. Arvestatakse meie pere vajadustega ning antakse mõista, et ollakse alati vajadusel olemas, kui abi vaja.

Kas on veel midagi, mida vastsündinule külla minnes meeles peaks pidama? Kuidas teie külalisi vastu võtsite?

Kui soovid Anette tegemiste ja mõtetega lähemalt kursis olla, siis külasta ka tema isiklikku blogi: https://thejanette.wordpress.com/