Anette rasedusblogi: Taaskasutus lastega peres

Anette rasedusblogi: Taaskasutus lastega peres

27. Apr 2017, 17:51 Anette, Emmede Klubi blogija Anette, Emmede Klubi blogija

Mina olen teise ringi asjade fänn. Olen alati väga rahul ja õnnelik, kui leian enda kasutatud asjadele uue omaniku või saan ise kellegi teise kasutatud asju edasi kasutada. Eriti rõõmus olen, kui saan osaleda lasteasjade ringluses, sest teadagi kasvavad lapsed kiiresti oma riietest ja tarbeasjadest välja ning hea kvaliteediga asjad peavad suisa mitu põlvkonda vastu. Meie laste asjad on suures osas tulnud teiselt ringilt ning rändavad meie käest ilmselt veel edasi.

Vankriga meil vedas hullupööra. Esimese raseduse ajal olime vaevu jõudnud sellesse teemasse süveneda, kui minu sugulased meile enda oma pakkusid. Nende noorim laps oli sellest hiljaaegu välja kasvanud ning vanker ootas uut omanikku. Sõiduvahend vastab siiani meie vajadustele ning vahetamist on vajanud vaid rattad, mis on ka kõige kiiremini kuluvad osad. Kokku on see vanker sõidutanud nelja last. Julgen arvata, et meie kolmas laps jõuab ka sellest välja kasvada ning seejärel järgmiste omanike juurde minna. Neilt samadelt sugulastelt saime ka esimesed beebiriided ja ka ergonoomilise kandekoti, mille väärtusest sain alles hiljem aru, kui end lapsekandmisega rohkem kurssi viima hakkasin. Võrevoodi saime mehe vanaema käest ning selles on kunagi maganud mehe õde, kes soovib tulevikus seda ka oma lastega kasutada. Oskan hinnata seda, et ei pidanud nende asjade valimisega pead vaevama. Facebooki beebigrupis nägin seda stressi, mis vankrite ja muude asjade valimise juurde käis ning olen tänulik, et pole seda ise kogema pidanud.

Enda riided raseduse ja imetamise ajaks olen enamasti hankinud teise ringi poodidest ning need ka hiljem sinna tagasi viinud. Neist poodidest võib leida väga häid ja kvaliteetseid pärle ning kuna beebid kasvavad oma esimestest riietest võrdlemisi kiiresti välja, olen enamus esimese eluaasta riided sealt hankinud, hiljem juba veidi vähem. Laste riideid ostan perspektiiviga neid ka järgmiste lastega kasutada. Valikul pean silmas sobilikke värve ja lõikeid nii tüdrukutele kui poistele ning mugavust - et oleks mugav selga panna ning lapsel nendes mõnus toimetada ja mängida. Taaskasutusest riideid ostes on suur tõenäosus leida hea hinnaga väga kvaliteetseid asju, sest uuena ostetud madala kvaliteediga rõivad teisele ringile sageli ei jõua. Ka on kasutatud riietest suures osas välja pestud mürgised jääkained, mis tähendab, et minu ja mu laste kehani jõuab neid minimaalselt. Just nende ainete pärast tuleks uuena ostetud asjad enne kandmist korra läbi pesta.

Kuna me planeerisime lapsed väikese vanusevahega saada, siis hoidsime teadlikult teisele lapsele asju alles. Kolmas tuli nüüd enne kui me müümise peale mõtlema jõudsime hakata, seega on tegelikult enamus asju kolmanda lapse jaoks ka olemas ning juurde ostame võib olla mõned tema oma päris isiklikud riided. Mul on mõte teha igale lapsele oma beebikarp, kus on mõned riided ja mänguasjad, mis minule armsaks on saanud ning mida nad saavad kunagi oma lastega kasutada. Sama mõttega soetasin ka uue kauni kandelina, et seda kunagi lastele edasi pärandama hakata.

Kuigi olen suur taaskasutuse pooldaja, pole ma ise kuigi osav asjadele uut elu andma. Näiteks enda katkistest riietest lastele midagi selga või mängimiseks õmmelda või vanast mööblitükist millegi uue valmistamine pole mul kunagi hästi välja tulnud, sest tihti ei ole need kuigi kvaliteetsed ning jätavad pooliku lahenduse tunde sisse. Ma hindan kvaliteeti ja vastupidavust ning kui ma ise teha ei oska, eelistan toetada eelkõige kodumaist. Eestis on palju noori ettevõtteid ja tegijaid, kellele on taaskasutus väga südamelähedane ning kes oskavad asjadele uue elu anda.

Mina eelistan taaskasutust eelkõige selle tõttu, et tihtipeale on ühe inimese prügi teise inimese aare. Asjade ringluses olemine vähendab uute asjade tarbimist ning prügi tekkimist. Uute riiete ning muude tarbeasjade puhul olen hakanud eelistama taaskasutatud materjalidest tehtud ning kvaliteedimärgistega asju. Selliselt saan panustada nende ettevõtete kasvamisse ning toetada nende sõnumit. Soovin elada keskkonnasõbralikult ning jätkusuutlikult. Mul on veel palju õppida ning pikk tee minna, kuid olen motiveeritud ning järjekindel.

Millised on teie pere tarbimisharjumused? Kas kasutasite või kasutate asju mitme lapsega või olete soetanud uued?