VIDEO! Beebipäevik: Loote anatoomia ultraheliuuring

VIDEO! Beebipäevik: Loote anatoomia ultraheliuuring

20. Jan 2016, 15:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna külastavad Kätlin ja Tambet Loote Ultraheliskriiningu Keskust, kus dr Marek Šois viib läbi loote anatoomia ultraheliuuringu.



Loote anatoomia ultraheiluuringu ajal hinnatakse, kus paikneb platsenta. On väga oluline, et paltsenta ei kataks emakakaela sisesuud, et laps saaks tulevikus ilusti sündida. Oluline on hinnata ka lootevett. Kui laps tunneb ennast hästi ja neerude verevarustus on korras, siis on ka lootevesi korras. 20. rasedusnädalal on ka väga tähtis hinnata lapse kasvupotentsiaali, kui palju ta kaalub ja täpsustada raseduse suurust. Selleks mõõdetakse lapse kolju ja kõhu ümbermõõt ning reie- ja õlavarreluu pikkus. 

Pööratakse tähelepanu ka lapse  organstruktuuridele, eeskätt aju, südame ja neerude suurusele, struktuurile ja verevarustusele. 20. nädalal on lapsed juba suutelised hingama ja neelama lootevett. Tänu sellele arenevad lapsel soolestik ja kopsud. Väikesel kõhubeebil on olemas küll kulmud ja ripsmed, kuid ultrahelis neid ei näe. Beebi kuuleb juba emaüsast tulenevaid helisid. Küll aga ta ei kuule väljaspool emaüsa tulevaid helisid, näiteks isa häält.

„Tõenäoliselt ema juba tunneb lapse liigutusi. Ei tea, miks, aga ema tahtis teada lapse jalanumbrit. Ma ei ole kitsi. Lapse jalanumber on 4,7. Ja isa tahtis veenduda, et lapsel on olemas ka kõik varbad. Vanemad on nüüd rahul. Pere ei olnud ka vastu teada saamaks, kellega on tegemist. Suurem vennas on rõõmus, et tulemas on väikevennas ja tulevikus saavad koos jalgpalli mängid,“ kirjeldab dr Šois, mida ta ekraanil Kätlini kõhubeebit vaadates näeb.

Antud ultraheliuuringul said Kätlin ja Tambet oodatud kinnituse, et neil on tulemas taaskord poisslaps. Veelgi olulisemalt, et laps on terve ja tunneb end ema kõhus hästi. Kätlin uuris dr Šoisilt veel lisaks, kui  palju ultraheliuuringud on üldse kokku vaja raseduse jooksul rasedale teha.

Dr Mareks Šois vastas: „Väga oluline on see esimene ultraheliuuring, mis tehakse siis, kui rasedus tuvastatakse. Järgmine ultraheliuuring, mis tehakse 11.-14. rasedusnädalani on väga oluline, et hinnata lapse kromosoomiriski. Järgmine ultraheliuuring nagu teie tulite, mida tehakse 18-22 rasedusnädalat eesmärgiga vaadata, kas laps on õieti kokku pandud. Osadel naistel on hea teha ka kolmas ultraheliuuring, mis sõltuvalt sellest, kas laps kasvab ilusti, kuidas ema tunneb ennast hästi, kas tehakse siis 32. või 36. rasedusnädalal, et vaadata, kas laps on pea seisus, missugune tema kaal ja kasv on, kui palju lootevett on ja kas pisi ennast hästi tunneb. Ja mõnikord see kolmas ultraheliuuring aitab teie tohtril tegema plaani, kuidas teid ja teie beebit aidata.“

Kätlin ja Tambet jäid kogemusega väga rahule. Vaatamata asjaolule, et perekond oleks väga rõõmustanud väikese tüdruku tuleku peale, on nad sama rõõmsad tervitamaks ka järjekordset poisiklutti. „Vähemalt teame täpselt, mis ja kuidas. Asjadega on ka lihtsam,“ ütleb Kätlin.

Beebipäeviku järgmises osas näeme, kuidas Kätlin läheb glükoosi taluvuse testi tegema.

20160427121749-82573.jpg