VIDEO! Beebipäevik: Kätlini ja Tambeti pisipoja sünd

VIDEO! Beebipäevik: Kätlini ja Tambeti pisipoja sünd

18. May 2016, 09:45 Emmede Klubi Emmede Klubi

(Foto: Nele Tasane, Nelladella Photography)

Kätlini ja Tambeti pisipoeg ei lasknud ennast ülemäära kaua oodata. Kaks nädalat enne oma ettemääratud sünnitähtaega otsustas beebi, et tema soovib kõhust välja emme ja issi käte vahele tulla.

Kätlinil hakkasid ebaregulaarsed tuhud õhtul kella seitsme paiku. Et vältida olukorda, mil peaks ööpimeduses hakkama unist väikelast mujale toimetama, kutsuti pere esimesele pojale Jasperile järele vanaisa, kes poisi ööseks enda juurde võttis. Nii said Kätlin ja Tambet keskenduda üksnes oma peagi sündivale lapsele.

Kätlin leidis hea aseme elutoa diivani najal. Tuled jäeti toas hämaraks ja taustaks kuulas Kätlin mahedat muusikat, mis aitaks lõõgastuda. Tuhude vahesid mõõdab Kätlin oma telefoniga. Aja möödudes muutuvad tuhud regulaarsemaks ja tihedamaks ning tuhude vahel püüab Kätlin puhata.

Kätlin esialgu Tambeti puudutusi väga ei vajanud, vaid kasutas tuhude leevendamiseks käpuli asendit ja sügavat hingamist. Samal ajal pakkis Tambet veel puuduolevaid asju, mida haiglasse kaasa võtta. 
Ühel hetkel tundis Kätlin, et vajab siiski ka Tambeti tuge ja Tambetil õnnestus rakendada tugiisiku loengus õpitud võtteid.

Õhtul jooksul vestleb Kätlin oma ämmaemanda Maret Voitesega mitmeid kordi telefoni teel, et kindlust ja tuge saada ning konsulteerida, millal võiks olla õige aeg haiglasse minemiseks. Ühel hetkel ütleb ämmaemand need kaua oodatud sõnad ja Kätlin ja Tambet sõidavadki haiglasse. Haiglasse minemise hetkeks on Kätlini tuhud juba üsna tugevad ja tihedad.

Haiglasse jõudes ootas Kätlinit ees tema ämmaemand ja läbivaatusel selgus, et Kätlini emakakael oli avanenud juba 7 cm, mis tähendab, et Kätlin ja Tambet jõudsid haiglasse väga õigel hetkel. Sünnitustoas vahetas Kätlin riided ja otsis mugavat asendit. Kümme minutit hiljem jõudis kohale sünnitust jäädvustama tulnud fotograaf Nele Tasane.

Haiglas olles tundis Kätlin end kõige mugavamalt püsti seistes ja tugiraamile toetudes. Tambet seisis tal kogu aeg läheduses ja pakkus kosutuseks vett juua. Tita seisundi hindamiseks paneb ämmaemand Kätlini kõhu ümber KTG andurid.

Ühel hetkel tundis Kätlin, et ta ei jaksa siiski püsti enam seista ja kolis ümber voodisse kott-tooli najale käpuli asendisse. Käpuli asend on sünnitamiseks väga hea, nii on beebil ruumi välja tulemiseks ja emal võimalus presside vahepeal puhata.

Kätlin oli vaid vaevu kümmekond minut jõudnud selles asendis olla, kui kell 4:29 sündiski uus pisike beebi! Tere tulemast!

Pärast sündi pannakse beebi kohe ema rinnale, et beebi kuuleks tuttavaid südamelööke ning tunneks oma ema lõhna. Nahk-naha kontakt aitab beebil kohaneda ja loob ema ja beebi vahele tugeva sideme. 
Pärast sünnitust antakse tavapäraselt isadele võimalus lõigata läbi nabanöör, mis ema ja beebit seni ühenduses on hoidnud. Umbes 20 minutit pärast lapse sündi on vaja Kätlinil sünnitada ka platsenta. Selleks ajaks annab Kätlin tita Tambeti paljale rinnale. Kõige viimasena teeb ämmaemand Maret Kätlinile ka paar pisikest nõelapistet, et parandada sünnitusel tekkinud haavad.
Sünnitustoas viibib perekond veel paar tundi pärast sünnitust, et nii ema kui beebit jälgida. Seal toimub ka esimene imetamine. Esimestel päevadel on imetamine alles õppimine. Väike beebi õpib rinda imema ja ema talle seda pakkuma. Kuigi beebil on kaasasündinud haaramis- ja imemisrefleks, tuleb vilumus siiski aja jooksul. Imetamisele aitab kaasa hea pilk-kontakt.

Sünnitustoas värske beebi ka kaalutakse ja mõõdetakse. Meie Beebipäeviku peakangelane kaalus oma sünnipäeval 3690 grammi ja oli 53 cm pikk. Alles seejärel, kui kõik need toimingud on tehtud, pannakse beebi riidesse ja perekond saadetakse sünnitusjärgsesse palatisse puhkama. Enne veel aga uurime, millised on sünnitusel viibinud inimeste emotsioonid.

Äsja teistkordselt emaks saanud Kätlini emotsioonid on laeas: „Ma olen siiamaani üllatunud, et see päriselt juhtus. Et ei oodanud nii vara ja siis ei oodanud, et see kõik läheb nii kiiresti ja ilusasti ka, et tõesti selline uskumatu tunne on!“

„Jõudsin siia pärast nelja ehk et viisteist või kakskümmend minutit enne seda, kui laps sündis. Saime kõik väga-väga armsad kaadrid. Ma usun, et lapsele jääb sellest kihvt mälestus. Ema oli nii vapper ja lapse esimene hetk, esimene hingetõmme, need on kõik jäädvustatud,“ kirjeldab fotograaf Nele Tasane äsja osaks saanud kogemust.

Ämmaemand Maret on Kätlini suurepäraselt kulgenud sünnituse üle siiralt rõõmus. „ Kätlini sünnitus läks väga ilusasti. Ta oli kodus väga tubli. Ta ei tulnud liiga vara sünnitusmajja, õnneks ka mitte liiga hilja. Tita tundis ennast terve sünnituse aja ilusasti ja kella poole viie paiku oli pisike pojake sündinud,“ kirjeldab Maret sündmuse käiku ning kinnitab, et nii ema, lapse kui isaga on kõik kõige paremas korras.

Palju õnne veelkord, armsad Kätlin ja Tambet ja tere tulemast, meie armas peategelane!