VIDEO! Beebipäevik: Ämmaemanda korraline visiit

VIDEO! Beebipäevik: Ämmaemanda korraline visiit

29. Dec 2015, 09:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapseootuse ajal jälgib tulevase ema tervist ja kõhubeebi kasvamist enamasti ämmaemand. Rasedusaegsed visiidid toimuvad reeglina korra kuus, raseduse lõpunädalatel korra iga kahe nädala tagant või vajadusel sagedamini. Täna on Kätlin tulnud Pelgulinna Naistenõuandlasse ämmaemand Maret Voitese juurde korralisele visiidile.

 
Raseduse alguses saab tulevane ema endale rasedakaardi, mida soovitatakse endaga alati kaasas kanda, sest rasedakaarti on märgitud palju olulist infot lapseootel naise tervise ja käimasoleva raseduse kohta. Ämmaemanda või arsti visiidile minnes peaks rasedakaart kindlasti kaasas olema, sest just sinna märgib ämmaemand visiidi jooksul mõõdetud näidud.

Umbes 16. nädalast alates mõõdetakse korralistel visiitidel ka emakapõhja kõrgust ning kuulatakse loote südametoone. Emakapõhja kõrguse suurenemine annab infot kõhubeebi kasvamise kohta.

Igal korralisel visiidil mõõdetakse ka raseda vererõhku ning küsitakse tursete esinemise kohta. Kõrgenenud vererõhk võib südamele koormav olla ja põhjustada raseduse ajal probleeme.

Samuti küsib ämmaemand raseda kaalu, et vaadelda igakuist kaalutõusu. Kuigi tervislik kaalutõus raseduse ajal on väga individuaalne, loetakse üldjuhul normaalseks, kui lapseootel naine võtab esimese kolme raseduskuu jooksul juurde 1-2 kg ja edaspidi umbes pool kilo nädalas kogu ülejäänud raseduse vältel. Heaks ja tervislikuks kaalutõusuks loetakse 10-15 kg raseduse jooksul.

Rutiinsete rasedusaegsete uuringute hulka kuulub ka uriinianalüüs. Uuritakse valgu, suhkru ja sademe ning mikroobide esinemist uriinis. Tavaliselt valku ja suhkrut uriinis ei esine. Kui uriini tekib valku, võib see tähendada rasedustoksikoosi. Suhkru esinemine uriinis võib viidata aga rasedusdiabeedile. Mõlemal juhul on vajalikud lisauuringud. Mikroobide esinemine uriinis võib olla märk võimalikust põletikust.

Raseduse jooksul annab naine mitu korda ka vereanalüüsi. Verest määratakse muuhulgas raseda veregrupp ja reesus,  uuritakse erinevate viiruste olemasolu ning jälgitakse raseda hemoglobiini taset. Hemoglobiini määratakse rasedusega arvele tulles ning kui see näit on korras, määratakse seda uuesti 28.nädala paiku. Kui hemoglobiini tase on madal, tuleks üle vaadata raseda toitumisharjumused ning vajadusel alustada rauaasendusravi.  Samas tasub teada, et raseduse ajal langebki hemoglobiin vere mahu suurenemise arvelt.

Kätlin tunneb end oma 20 rasedusnädala juures väga hästi. Ämmaemada läbivaatus kinnitab, et Kätlini kõhuke on väga kenasti kasvanud ja laps tunneb end samuti ema kõhus äärmiselt mõnusalt.  

20160427124240-79165.jpg