VIDEO! Beebiminutid: Beebi kraadimine

VIDEO! Beebiminutid: Beebi kraadimine

29. Dec 2015, 17:10 Emmede Klubi Emmede Klubi

Palavik pole oodatud külaline ning enamik meist ei kasuta termomeetrit igapäevaselt. Võib juhtuda, et kraadiklaasi kasutamine ei olegi nii lihtne, kui võib esmapilgul tunduda.

 

Palavik algab beebidel temperatuurist 38 kraadi ja palavik võib tõusta ka üsna kõrgeks, suisa kuni 40 kraadini. 40kraadine palavik on beebile juba eluohtlik ja palavik tuleb kiiremas korras alla saada.

Kui beebil on palavik, siis kõige esimesena võiks lapse võtta täiesti riidest lahti, sest see jahutab last kõige paremini.

Beebi kehatemperatuuri kindlaks määramiseks on aga olemas erinevaid meetodeid. Pelgulinna Sünnitusmaja ämmaemand Elina Piirimäe jagab mõned näpunäited, kuidas edukamalt levinumaid kraadiklaase beebi temperatuuri mõõtmiseks kasutada.

Palaviku tunnetamine katsudes

Kõige pealt võiks üldse pihta hakata sellest, et katsud oma käe või põsega lapse laupa. Elina sõnul on nii kõige lihtsam aru saada, sest kui lapsel on korralik palavik, mis ulatub üle 38 kraadi, on seda ka tunda.

Traditsiooniline kraadiklaas

Traditsioonilise kraadiklaasiga võib last kraadida nii kaenlaalt, pepust kui ka suu kaudu. Kaenlaalla kraadiklaasi paigutades tuleb kraadiklaas suunata kaenlaaluse keskele. Beebi kätt peab natuke paigal hoidma ja teda toetama ning beebiga rääkima, sest tal on kraadimisel natukene ebamugav.

Digitaalne kraadiklaas

Digitaalne kraadiklaas töötab kiiremini kui traditsiooniline. Kõige pealt tuleb oodata, et kraadiklaasile ilmuks pärast nupu vajutust „L“ täht. Alles siis võid ta kaenlaalla suunata. Kraadiklaas hakkab  kohe numbreid näitama. Mõõtmise lõpetamisest annab digitaalne kraadiklaas piiksumisega märku.

Infrapuna termomeeter

Infrapunatermomeetrid on kõige moodsamad lahendused, mis on samuti saadaval apteegis  nagu teisedki kraadiklaasid. See on kõige kiirem kehatemperatuuri mõõtmise vahend, mis näitab temperatuuri loetud sekunditega. Elina soovitab, et kui laps on selline, kes tihti haigeks jääb, tasub kallima, aga kiirelt ja mugavalt töötava infrapuna termomeetri soetamisest kaaluda.

Pepust kraadimiseks tuleks kasutada eelkõige digitaalset termomeetrit. Selleks tuleb torgata kraadiklaasi metallotsa beebi pepusse, ise samal ajal last jalgades tugevalt kinni hoides. Oluline on meeles hoida, et pepust kraadides näitab termomeeter kuni viis kraadi kõrgemat temperatuuri kui mujalt kraadides.

Lisaks nendele levinumatele kraadiklaasidele, leidub apteekides ka beebide kraadimiseks spetsiaalseid kleepse, lutte ja kõrva kaudu kraadimise termomeetreid.

Kõige enam soovime aga, et püsiksite terved!