VIDEO: Beebi vannitamine

10. Mar 2015, 00:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Beebi on üheksa kuud oma elust soojas ja turvalises emaüsas veekeskkonnas veetnud. See on temale tuttav ja turvaline koht. Vaatame täna, kuidas ja miks last vannitada.

Vesi pakub lapsele väga palju kogemusi. Ta õpib iseennast hästi tundma ja vesi on tema arengule äärmiselt kasulik.

Ujutamiseks on maailmas väga palju erinevaid tehnikaid ja meetodeid. Meie ujutaja Jana lähtub põhimõttest, et lapsel on kõik oskused olemas. Refleksid aitavad tal vees toime tulla.
Kui ema oskab asju nii sättida, et laps saab oma oskusi kasutada, ongi lapsel kerge ja lihtne.

Väike laps on võimeline ka vee peale selili püsima jääma. Laps seda aga ise veel ei tea ja on parem teda mitte päris lahti lasta.
Uues positsioonis peaks jälle laskma lapsel rahulikult ja ühtlaselt lainetava vee abil asendivahetusega tuttavaks saada.
Selili olles võiks ka kõrvad vette lasta. Toetada tuleks ainult pead. Teise käega võib rinna pealt veidi fikseerivalt hoida. Kui laps veidi pelgab, võib teda tugevamalt hoida. Ka jalataldu võib kätega toetada. Ise lapsega koos vees olles on seda kõige parem teha.

Vannitamiseks on paras vannitemperatuur 35-36 kraadi. Vastsündinutel võib olla veidi rohkem, hiljem jälle vähem. Liiga soojas vees on lapsel ebamugav ning ta väsib kiiresti.

Hästi mitmekesine vesi seob, vabastab ja arendab.
Laps on enne sündi veekeskkonnas olnud ja see on talle tuttav. Mida väiksem on laps, seda täpsemad on tema reaktsioonid veekeskkonnas ja seda paremini ta vees toime tuleb.

Väga hea oleks lapsel ka koos ema ja isaga vanni minna. See on väga tore kogemus nii lapse kui ka ema-isa jaoks.

Väikest last vannist välja võttes oleks hea, kui teda saaks veidi aega süles hoida. Vesi on lapsele trenn ja ta õpib seal väga palju, mis tahab salvestamist. On arusaadav, et ta tahab üsna varsti peale seda rinnale saada, seda olenemata ajast, millal ta viimati sõi. Enne rinnale panemist ei pea last ilmtingimata kuivatama. Varuks võiks olla kaks rätikut. Esimene, millega suurem märg ära kuivatada ja teine, millesse laps söömiseks mõnusalt sisse mähkida.
Vesi aitab lapsel väga täpselt oma keha tunnetama õppida. See aitab lapse närvisüsteemi ja reflektside tööd häälestada. Hea on otsida hetki, kus laps saab mõne hetke, paar sekundit, ise vee all olla. Sel viisil saavad tema liikumisimpulsid väga kiiresti areneda.

Nagu te nägite, on vesi lapsele äärmiselt kasulik ja lisaks on see suurepärane võimalus lapsele lähedust pakkuda. Soovitan kõigil emadel vannitamine igapäevaseks rituaaliks ja lapsega suhtlemishetkeks võtta. Mis võiks olla veel mõnusam!

Greetel Lee

eveliiy eveliiy 29. Jun 2014, 22:30

kahju, et endal kodus vanni ei ole, kus oleks saanud pojaga käia