Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina neljas elunädal

Vastsündinu esimesed 12 nädalat: Katrina neljas elunädal

24. Jan 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vastsündinu esimesed 12 nädalat on eriline projekt Emmede Klubi lehel, kus me näeme vastsündinu arengut esimese kolme elukuu jooksul!

 Tundub, et alles eile ta sündis! Nüüd on väike Katrina aga juba ühe kuune. Neli nädalat on möödunud lennates.

Mis toimub beebiga neljandal elunädalal?

Beebi hakkab kaotama vastsündinule iseloomulikku välimust. Ta oskab aina paremini oma pilku fokusseerida ja asju vaadata. Ta pöörab sinu poole vaatamiseks pead. Tõenäoliselt tõstab ta kõhuli lamades oma pead kõrgemale. Laps vaatab oma käsi ja liigutab neid.

Beebi õpib oma keha üha enam tundma. Ta vaatab huviga oma jalgu ja käsi ning saab aru, et need on tema omad. Enne ei olnud tal aimugi, et tal sellised jäsemed olemas on.

Vanematele pakub palju rõõmu, kui beebi lalisema hakkab. Beebi õpib tegema väga palju erinevaid häälitsusi.
Eri rahvusest beebid alustavad samade häälitsustega. Kõik need on esimeste sõnade õppimise aluseks. Ka sõna ema on paljudes keeltes sarnane.

Alguses mängib beebi erinevaid häälikuid häälitsedes. Seejärel ühendab ta tähti ja silpe ning hakkab lalisema. On tõestatud, et kui beebi laliseb, on tal hea tuju. Ta üritab enda tundeid väljendada ja tahab sinuga suhelda. Vaata lapsele otsa ja räägi temaga.

Laps jälgib vanema miimikat ja üritab seda imiteerida. Samamoodi kordavad vanemad lapse häälitsusi. Sellisel viisil üksteise imiteerimine, aitab lapse arengul üha edasi liikuda. Kui ruumis mängib samal ajal vali muusika või on palju taustahelisid, ei toimu see areng nii kiirelt. Lapse jaoks on ka vanema artikulatsioon tähtis.

Räägi oma lapsega, isegi kui sa tegeled muude asjadega. Tal on alati hea meel oma ema häält kuulda!

Värskele emale võivad kõik päevad monotoonsed tunduda - muudkui sööda ja vaheta mähkmeid! Aga see ei ole päris nii. Beebi mutub ja areneb koguaeg. Milline rõõm on veeta oma aeg selle imelise beebi seltsis ja vaadata teda arenemas. Tema naeratus paneb meid vähimagi väsimuse unustama ja täidab meid suure rõõmuga!

4 nädalane beebi on veel väga väike, kaitsetu ja vajab kõige õrnemaid puudutusi. See kehtib ka mähkmete puhul. Need peaksid olema väga pehmed ja õrnast materjalist. Samal ajal peaksid need pakkuma suurepärast kaitset.

Paljud vanemad on mures, kas anda lapsele lutti või mitte. Vastus sellele küsimusele sõltub eelkõige beebist endast. Kui su beebi magab rahulikult ja nutab harva, ei ole tal tõenäoliselt lutti vaja.

Spetsialistid ei soovita beebile lutti anda, kuni ta veel rinnast sööma õpib!

Lutid on küll anatoomilise kujuga, aga iga ema rind on erinev ja lutt võib imetamisele halvasti mõjuda.

Tõenäosus imetamise ebaõnnestumiseks suureneb beebile luti või pudeli andmisel. Nagu me teame, on rinnapiim beebile kõige kasulikum. Luti põhiline eesmärk on rahuldada lapse imemisvajadust. 

Emapiimast toituvad beebid saavad rinnal oma imemisvajaduse tavaliselt rahuldatud. Pigem võib pudelitoidul olevate beebide puhul lutt vajalik olla.

Selles osas lähevad arvamused lahku. Loomulikult on see eeskätt iga vanema otsustada, kas ta annab oma lapsele lutti või mitte, aga teadma peab seda, et mitte söömise eesmärgil imemine võib tulevikus põhjustada hambumishäireid ja logopeedilisi probleeme. Me ei tohiks unustada, et lutt on beebi jaoks üks pidev pisikute pesa. Lutti tuleks sageli puhastada.

Luti puhul tuleb hiljem ka selle võõrutamisega tegelema hakata.

Paljud vanemad leiavad luti puhul kuldse kesktee ja kasutavad seda imevahendina ainult kindlates olukordades:

Kui laps ei saa magada, kui beebi on näljane ja nutab ning vanematel ei ole sel hetkel võimalik talle süüa anda, kui beebi imemisvajadus on väga suur ja ta üritab pidevalt enda pöialt imeda, kui lapsel on valus ja paha ning miski muu teda ei lohuta.

Igatahes peaksid vanemad teadma, et kuigi lutt on kõige lihtsam vahend lapse rahustamiseks, ei tohiks seda ebajavalikes olukordades kasutada. Kõigepealt ürita last enda läheduse ja silitamisega rahustada.

Rahustav ema hääl ja soojad käed teevad imesid!

Ole alati beebi jaoks olemas!

Sa oled tema varandus!

Emmede Klubi

20140115003028-37031.jpg