Uus reegel Suurbritannias: Ämmaemand ei tohi ema toitmisvalikut halvustada

Uus reegel Suurbritannias: Ämmaemand ei tohi ema toitmisvalikut halvustada

12. Jun 2018, 16:39 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurbritannia ämmaemandate ühing (Royal College of Midwives) muutis oma suhtumist ja ämmaemandaile antavaid juhiseid pudelitoidu ja seda pakkuvate emade suhtes varasemast oluliselt leebemaks.

Loomulikult on ühing jätkuvalt ülemaailmselt tunnustatud seisukohal, et esimesed kuus kuud võiks beebi ainsaks toiduks olla rinnapiim ning imetamisega võiks jätkata vähemalt kahel esimesel eluaastal.

Erinevalt varasemalt antakse ämmaemandaile nüüd aga juhised, et kui naisele on antud lapse toitmise kohta adekvaatset informatsiooni ning soovi korral küllaldast imetamisalast nõu ja tuge, kuid ta on ühel või teisel põhjusel teinud informeeritud otsuse pakkuda lapsele rinnapiima asemel või sellele lisaks piimasegu, siis tuleb ema otsust austada ja teda ikkagi toetada. Naist ei tohi süüdistada või häbistada ning talle tuleb pakkuda pudelitoidu kohta adekvaatset informatsiooni – kuidas toitu õigesti ja ohutult valmistada, kuidas toita beebit tema enda märguannete järgi ning kuidas kujundada beebiga tugev kiindumussuhe.

Liverpooli ülikooli 2016. aasta uuring näitas, et 67% emadest, kes ei imeta, tundis end süüdi. 68% tundis end ühiskonnas häbimärgistatuna. 76% tundis, et peab oma otsust teiste ees kaitsma. Kõige kehvemini tunnevad end need emad, kes olid varasemalt plaaninud imetada, kuid tegelikult nii ei läinud. Nendel emadel on edukalt imetanud naistest tervelt 3,5 protsenti suurem tõenäosus langeda sünnitusjärgsesse depressiooni.

"Me teame, et iga ema tahab olla oma beebile parim, ja me tahame anda oma ühingu liikmetele jõudu toetada naisi endast parima andmisel ning just enda ja oma beebi jaoks kõige õigema otsuse tegemisel," ütles Suurbritannia ämmaemandate ühingu juht Gill Walton.

Imetamine ja mitteimetamine on juba pikemat aega olnud ühiskonnas teravate sõnavõttude teemaks. Ühest küljest on rinnapiim beebile parim toit, mis kätkeb endas paljusid tervisekasusid, ning imetamise edendamine, rinnapiima saavate beebide osakaalu suurendamine ja imetamisperioodi pikendamine on seega väga tähtis. Seda eriti Suurbritannias, kus hetkel saab kuuendaks elukuuks ainult rinnapiima vaid 1% beebidest... Teisalt on aga imetamise edendamisega aastaid kaasnenud ka mitteimetamise häbistamine, mis võib mõjuda laastavalt mitteimetava ema enesekindlusele, elukvaliteedile ja lähedussuhtele oma beebiga.

(Allikad: Royal College of Midwives, BBC, Daily Mail)


Mida Sina arvad: kas imetamise edukamaks edendamiseks peaks olema tervishoiutöötajatel lubatud piimasegu ja pudeliga toitmist ning selle valiku teinud naisi halvustada või mitte?