Teadlased: Ema hääl on enneaegse beebi aju arengule oluline

Teadlased: Ema hääl on enneaegse beebi aju arengule oluline

22. Mar 2015, 12:17 Emmede Klubi Emmede Klubi

See ei ole mingi saladus, et et enne 37. rasedusnädalat sündinud beebidel võib olla suurem oht terviserikete ja pikaajaliste arenguliste häirete tekkeks. Paljudel neist on näiteks raskusi keeleliste helide kuulamise ja mõistmisega. Väljaandes Proceedings of The National Academy of Science hiljuti ilmunud uuringus on teadlased leidnud lootuskiire: nende beebide jaoks võib ema hääle ning südamelöökide kuulmine tähendada palju enamat, kui pelgalt turvatunnet.

Kõne all oleva uuringu käigus uuriti Bostoni naistehaiglas 25 ja 32 rasedusnädala vahel sündinud enneaegseid vastsündinuid. Lapsed veetsid enamuse ajast inkubaatorites (mis on enneaegsete beebide puhul normatiivne). Tillukeste, inkubaatorite sisse monteeritud kõlarite kaudu anti pooltele beebidest iga päev kolme tunni vältel võimalus kuulda oma ema südamelööke ja ema häält laulmas ning unejuttu lugemas. Teised beebid kuulsid vaid haiglale omaseid helisid ning taustamüra. Teadlased avastasid, et 30 päeva möödudes olid emalt pärit helisid kuulnud beebide ajude kuulmiskeskused võrreldes teiste vastsündinute omadega oluliselt suuremad. See aju süsteem näis emaüsas tuttavaks saanud hääle ja südamelöökidega paremini kohanevat, kui laste jaoks võõraste haiglahelidega. „Uuringu tulemused näitavad, et enneaegselt sündinud beebide puhul aitab tuttavate helide kuulmine aju kuulmiskeskuse arengu suunata õigele trajektoorile, et selle normaalne areng saaks jätkuda ka väljaspool emaüsa,“ selgitab teadustöö kaasautor ja Harvardi meditsiinikooli pediaatriaprofessor Amir Lahav.

Eksperdid väidavad, et nende tulemuste põhjal võiks haiglate neonatoloogia osakonnad lapsevanemate rolli nendel enneaegselt sündinud laste kriitilistel esimestel elupäevadel ümber hinnata. „Tähtis on, et emad mõistaksid, kui tähtis on enneaegse beebi jaoks ema hääl, laul ning kohalolek lapse jaoks ja seda ei saa salvestatud helid muidugi asendada. Küll aga saavad emad salvestatud helide abil laste jaoks virtuaalsel teel olemas olla kui beebi juures viibimine parasjagu füüsiliselt võimalik ei ole,“ ütleb Dr. Lahav.


Otseloomulikult on lapsega rääkimine väga oluline ka nende laste puhul, kes ei ole sündinud enneaegsetena. On tõestatud, et beebi intelligents ja kõne on otseses seoses sellega, kui palju vanemad temaga sünni ja kolmeaastaseks saamise vahel vestelnud on. Teisisõnu ei ole kunagi liiga hilja, et beebikeeles juttu puhuda, nii et mis muud, kui laskem häälepaelad valla!

Emmede Klubi