Austraalia teadlased tegid kindlaks biomarkeri, mis põhjustab hällisurma.
Hällisurm ehk imiku äkksurma sündroom (inglise keeles SIDS) on iga värske vanema suurim õudusunenägu: täiesti terve beebi põhjendamatu surm unes.
Pikka aega on teadlased püüdnud hällisurma põhjust või põhjuseid välja selgitada. Arvatakse, et hällisurm saabub, kui beebi magades hingamise lõpetab, kuid sügava une tõttu selle peale ei ärka.
Praeguseks on teada, et hällisurma riski tõstavad märkimisväärselt näiteks beebi lähedaste suitsetamine ja kõhulimagamine nende beebide puhul, kes ei oska veel ise keerata. Siiski sureb hällisurma ka neid beebisid, kes ei ole sigaretisuitsuga kokku puutunud, kes on maganud selili või külili.
Nüüd on aga Sydney teadlased teinud teedrajava avastuse - nad tuvastasid biomarkeri, mis hällisurmani riski loob. Nimelt on hällisurmale kaotatud beebidel märkimisväärselt vähem ensüümi BChE, mis mängib rolli aju ergutamises.
Carmel Harrington on teadlane, kes kaotas 29 aastat tagasi hällisurmale oma poja Damieni. Pärast lapse kaotust loobus ta senisest advokaadikarjäärist ja pühendus biokeemikuna hällisurma uurimisele.
Harrington selgitab, et tavaliselt, kui beebi satub eluohtlikku olukorda, näiteks on tal kõhuli magades raske hingata, siis ta virgub ja hakkab nutma, et keegi teda aitaks. Mõnedel beebidel on aga seda reaktsiooni tekitavat ensüümi ajus liiga vähe - nad ei ergastu, et kutsuda nuttes abi.
Praeguste teadmiste kohaselt ei ole midagi, mida vanemad saaksid teha või mitte teha, et beebi keha vajalikku ensüümi piisavalt toodaks. Harrington loodab, et tänu tema avastusele pääsevad paljud vanemad süütundest - nad ei oleks saanud tragöödia ära hoidmiseks midagi teha.
Mida vanemad jätkuvalt saavad ise ära teha, on hoiduda olukordadest, mis raskendavad beebi jaoks hingamist - valveta kõhuliasendisse magama jätmine, kokkupuude suitsetamisega, liiga pehme voodi või pehmed eseemed (tekid-padjad-kaisukad-võrekaitsmed) beebivoodis, liiga kuum temperatuur magamistoas.
Nüüd, kui SIDSi tekitav biomarker on tuvastatud, saavad teadlased liikuda edasi ja asuda leiutama testi, mis aitaks riskiga beebid varakult välja selgitada.
(Allikas: Biospace)