Sugudevahelised erinevused ja sellest arusaamine

Sugudevahelised erinevused ja sellest arusaamine

31. Dec 2013, 22:30 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui beebi hakkab soolistest erinevustest aru saama, on see tema arengus oluline etapp. Sellel on mitu etappi. Kõigepealt märkab laps poiste ja tüdrukute erinevusi. Ta märkab, et eri sugudel on erinevad nimed ja riided ning nad näevad erinevad välja. Järgmisena mõistab laps, et tüdrukutest saavad kunagi naised ja poistest mehed. Tavaliselt läbib laps seda etappi 2 - 2,5 aastasena.

Arusaamine, et inimesed on erinevat sugu, jõuab eranditult iga lapseni. 

The finding that people are different just in terms of sex, reaches all children, without exception: both those who are garden outside and sees other children sitting on the pot, as well as children who do not attend pre-school.

Tõsieluline näide

Ükskord jalutas ema koos pojaga pargis ja nägi pealt huvitavat vahejuhtumit. Murul oli kamp umbes 3-aastaseid ühe kutsika ümber. Nad mängisid, kiljusid, üritades kutsikat samal ajal selili saada. Üks hetk jäi kutsikas rahulikult seisma, lapsed paitasid teda ja tema keeras ennast õnnest selili. Järsku jäid kõik lapsed vait. Üks nendest küsis: "Kas see on poiss või tüdruk?" Lapsed olid vait - kõik mõtlesid. Järsku ütles üks lastest:"Kutsupoiss see küll ei ole!". Nüüd oli kõik selge - see on kutsutüdruk.

Siiski ei ole see alati nii selge. Vahel tekib tüdrukutel küsimus, miks neil pole seda, mis poistel on? 

Laste kujutlusvõime on piiritu. Lapsevanemad peavad mõistma, kui palju lapsele rääkida. 

Vahel vanemad unustavad, et lapsed leiavad igapäeva asjadele enda selgitused, kasutades sealjuures dantaasiat. Nende maailmapilt võib täiskasvanule arusaamatu olla. Loogilised seletused ei pruugi väga väikestele lastele veel toimida. Vahel võivad tüdrukud lausa pettunud olla, et neil ei ole midagi sellist, mis poistel on. 

Kuidas sugude erinevust seletada?

Küsimused ja uudishimulikud silmad näitavad lapsevanemale, et on aeg üks vestlus maha pidada. Esimene kord võib see teema päevakorda tulla, kui laps on 2-3 aastane. Seda tavaliselt umbes kuuenda eluaastani. 

Alguses võib lihtsalt öelda: "Sina oled poiss, Anete on tüdruk." " Tüdrukud kannavad kleite, poisid pükse." "Robert ja Martin on poiste nimed, Mari ja Helen tüdrukute nimed." Need vestlused aitavad lapsel sind selle teema puhul usaldada ja avatum olla. 

Lapsele võib öelda, et poisid ja tüdrukud on erinevalt "ehitatud". Poistel on kõik väliselt nähtav, tüdrukutel aga peidus. Ütle lapsele, et kõik inimesed on sündinud kas poiste või tüdrukutena. Siinkohal võivad abiks olla pildid vastsündinud beebist. Enamikel meist on vähemalt üks pilt, millel on paljas beebi.

Laps kasvab ja tuleb nende küsimustega uuesti sinu juurde. Ta saab aru, et ta kasvab kunagi emaks või isaks. Ta võib küsida mehe ja naise vahelise suhte kohta. Vanemad ei ole sageli nende teemade jaoks valmis - et nende nelja, viie või kuueaastane seda nende käest küsib. Neid küsimusi ei tohiks vältida. Võib-olla on temaatilist raamatut koos vaadates neid teemasid kergem seletada?

Loomulikult ei piirdu soolised erinevused füüsiliste eripäradega. Poisid ja tüdrukud on paljuski erinevad. Nas isegi mängivad erinevalt ja nende maailmapilt võib olla erinev.

Emmede Klubi