Sotsiaalminister Margus Tsahkna teatas täna, et Eesti vanemapuhkuse- ja hüvitiste süsteem muudetakse paindlikumaks. Kui praegu maksab riik vanemahüvitist umbes lapse esimesed 1,5 eluaastat, siis tulevikus saavad vanemad ise valida, millal lapse kolme esimese eluaasta jooksul nad hüvitist kasutavad.
Kui ministeeriumi plaan läbi läheb, siis muutub ema ja isa roll beebi ja väikelapse kasvatamisel tulevikus pisut võrdsemaks. Praegu on esimesed 70 päeva pärast lapse sündi reserveeritud ainult emale ja pärast seda võivad vanemad ise valida, kumb neist jääb puhkusele ja hakkab hüvitist saama. Kahjuks ei kasuta seda võimalust just kuigi paljud isad - 91% vanemahüvitise võtjatest täna siiski naised ja vaid 9% mehed. Tulevikus on aga plaanis määrata kuu aja pikkune isapuhkus, mida saab kasutada ainult isa. Oluline on see, et vanemad saavad soovi korral puhata ka üheaegselt.
Kolmas tore uudis on see, et riik vaatab üle ka senise valemi, mille järgi vanemahüvitise ajal töötava ema või isa hüvitist vähendatakse. "Usaldame rohkem peresid ning laseme neil ise otsustavad, kas vanemapuhkuse ajal töötada või mitte, ning vaatame üle jäigad sissetuleku reeglid, mis praegu vanemapalga saamise ajal töötamist piiravad," ütles minister Tsahkna.
(Allikas: Sotsiaalministeerium)
Kas sellised uuendused meeldiksid Sulle?