Uuringud näitavad, et 70-85 protsenti naistest kannab oma beebit süles just vasakul käel ja kehapoolel. Kuna 70-95 protsenti maailma inimestest on paremakäelised, võiks loogiliselt arvata, et vasakul käel kannavad last paremakäelised ja paremal käel vasakukäelised emad - nii jääb töökäsi vabaks. Üllatuslikult on aga teadlased avastanud, et sarnaselt käituvad ka loomad, ning selleks on hoopis armsam põhjus!
Teadusajakirjas Biology Letters avaldatud uues uuringus selgitatakse, et meie vasaku kehapoole eest vastutab parem ajupoolkera. Parem ajupoolkera vastutab aga sotsiaalse käitumise ja emotsioonide eest.
Teadlased jälgisid 73 merihobu ema-lapse paari ning 266 nahkhiire ema-lapse paari. Nad panid tähele, et nagu inimesed ja primaadid, eelistavad ka merihobud ja nahkhiired last hoida vasakul kehapoolel. Kui inimbeebid ei saa ise valida, kuidas emale sülle minna, siis merihobu ja nahkhiire pojad ronivad ise ema lingi ning ka nemad eelistasid just ema vasakut kehapoolt.
Seega eelistavad emad instinktiivselt hoida last oma vasaku, emotsioonidega seotud kehapoole lähedal.
Varasemad uuringud kinnitavad sama seost. On avastatud, et inimese vasak näopool on samal põhjusel ilmekam - seda kontrollib parem ajupoolkera, mis vastutab emotsioonide eest. Ka mehed eelistavad oma lapsi vasakul käel kanda, kuid vaid juhul, kui nad on ise isad. Naistel tundub eelistus lapsi vasakul käel kanda olevat kaasasündinud. Üks 22 aastat vana uuring on leidnud, et naised, kes kannavad oma last paremal käel, on üldjuhul raseduse, sünnituse ja lapse tervise osas ärevamad.
(Allikas: Motherly)
Kas Sina oled parema- või vasakukäeline ning kas kannad lapsi süles paremal või vasakul käel?