Peapõrutus on sage trauma, mis kaasneb igasuguse kukkumisega: midagi võib vastu pead kukkuda või keegi koputab vastu pead. Mitmest uuringust on selgunud, et ligikaudu pooled raske trauma tõttu surnutest surid just ajuvigastuse tagajärjel.
Tunnused:
- halb enesetunne, võib esineda peavalu, uimasust;
- lapsed muutuvad rahutuks või vastupidi - jäävad magama
- kahvatus;
- iiveldus 5-6h pärast;
- pulss ja hingamine varieeruvad;
- oksendamine;
- tasakaaluhäired;
Võivad esineda ka ajukatastroofi sümptomid: laps on teadvuseta, ei ole kontaktne, hingamine korisev, võivad esineda krambid, pupillid on erineva suurusega, pulss aeglane.
NB! Ka seljaaju on aju! Seljaaju põrutuse korral võib inimene hakata oksendama juba 5 minuti jooksul pärast traumat.
Peavigastuste korral kahtlusta alati lülisamba kaelaosa vigastust. Ära liiguta kannatanut, kui selleks ei ole vajadust. Kaelalahase asetamine on vajalik. Selle puudumise korral hoia pea paigal ja taga hingamisteede avatus.
Esmaabi!
Kuigi tihtipeale pole lapsevanemal võimalik peatraumaga last kohapeal meditsiiniliselt aidata, on suurimaks abiks kiirabi kohale kutsumine ning lapsega seni koos olemine, kuni meedikud saabuvad. Loomulikult ei tee halba ka lihtsama ja elementaarsema esmaabi tundmine, sest iga õige tegutsemine võib olla määrava tähtsusega lapse tuleviku suhtes. Esmase abina pange laps stabiilsesse külili asendisse, kuid tehke seda ettevaatlikult, vältimaks lisavigastuste teket. Kui laps uinub, siis äratage teda iga paari tunni tagant üles ning jälgige tema ärkamist ja teadvuselolekut – kas kõik on normaalne või esineb midagi kummalist? Jälgige kindlasti ka tema hingamist ning pulsisagedust, muutuste korral võtke taaskord otsekohe ühendust kiirabiga.
Kuna ajutraumad on üsna salakavalad traumad, mille sümptomid võivad tekkida ka mitmeid tunde pärast õnnetust, on soovitatav haiglasse pöörduda või kutsuda kiirabi juhul, kui kannatanuks on laps, kes ei oska oma kaebusi formuleerida.
Allikad: inimene.ee, tlu.ee, tervishoiuakadeemia.ee