Neuroloog: lapse esimeste eluaastate areng

Neuroloog: lapse esimeste eluaastate areng

07. Feb 2013, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Alates sünnist kuni 3-aastaseks saamiseni teevad lapsed läbi kõige intensiivsema arengu. Milliseid muutusi lapsed läbi teevad, räägib psühhiaater, laste neuroloog, unearst ja homoöpaat Ija Cimdiņa


Selline intensiivne areng, kas siis füüsiliselt, vaimselt, intellektuaalselt ega emotsionaalselt ei kordu enam iial.

Sel ajal on väga tähtis, et ema oleks lapsele igati olemas ja toetaks tema arengut.

 

Kolme esimese eluaasta areng.

 

Esimesed kolm kuud. Seda võib nimetada kohanemisajaks. Laps on keskendunud iseendale ja üritab mõista, kuhu ta on tulnud. Ta ei suhtle ümbrusega veel nii palju ja võib tunduda, et ta on veidi segaduses.

 

Kuni kuus kuud. Lapse vajadused peaks olema täiesti kaetud, et ta saaks üles kasvada. Tal peaks olema soojust, toitu, hellust ja armastust - kõike, mida väikesel beebil vaja on.

 

Pärast kuuendat elukuud. Seda võib nimetada pettumuse perioodiks, millal lapsele hakatakse õpetama teatud asju, mida ei lubata ja sõna "ei" tähendust. Laps hakkab mõistma, et kõik ei ole talle lubatud.

 

Selle kuue kuu jooksul saame rääkida sellest, et beebi eemaldub emast.

See võib emadele raske olla ( jah, tihti on see emadele keerulisem kui lapsele), aga see on lapse arenguks vajalik.

 

Selle aja jooksul toimub ka suur lapse kaalutõus. Selleks ajaks on lapse sünnikaal kolmekordistunud , olles sündides 3kg ümber ja aastasena umbes 10kg.

Nii suurt kaalutõusu ei tule enam terve elu jooksul ette.

 

Sellel ajal õpib laps ka palju selgeks - roomamine, istumine ja umbes aastaselt hakkab ta kõndima. See on oluline hetk lapse elus ja aitab tal välismaailmaga rohkem tutvuda. Laps areneb üha enam.

 

Umbes 2-aastaseks saades on laps nii arenenud, et õpib rääkima. Mida see tegelikult tähendab? 2-aastased lapsed oskavad keskmiselt öelda 3-sõnalisi lauseid.

 

Kolme-aastaselt õpib laps ära sõna "mina" tähenduse. See on individualiseerimise ja iseteadvuse arenemise etapp, eristades ennast ja teisi. Nii areneb lapsest iseseisev isiksus. Ka vanemad võiksid lapse iseseisvust toetada, öeldes meie asemel mina ja sina. Tuleb ka lapse tundeid tähelepanna ja käituda vastavalt laste vajadustele.

 

Süsteemi areng.

 

Laps on sündinud paljude ebaküpsete süsteemidega, sealhulgas ebaküpse immuunsüsteemiga. Immuunsüsteem areneb kõige rohkem esimese eluaasta jooksul ja seetõttu on väga oluline beebit vähemalt 6 esimest elukuud imetada. Rinnapiimast saab ta kõik vajalikud toitaineid immuunsüsteemi arenguks kätte.

 

Kuigi, nagu arst ütles, on haigus märk tervisest, sest kui inimesed haigeks ei jää, ka immuunsüsteem ei tööta. Kui nüüd otse lastest rääkida, võib neil keskmiselt kokku 30 päeva aastas kerge kehatemperatuuri tõus ette tulla.

 

Edukas lapse areng.

 

Peamine eeldus lapse edukaks arenguks on temale pakutav armastus ja temaga koos olemine. Lapsele on oluline tunda, et tema vajadustele reageeritakse, tema muresid leevendatakse ja teda toidetakse nind hellitatakse.
 

Ema on hea ema, kui ta võtab aega lastele ja lisaks sellele ei unusta ka ennast ja oma vajadusi.

 

 

Kristīne Damškalne, www.maminuklubs.lv