Millised Eesti haiglad on beebisõbralikud?

Millised Eesti haiglad on beebisõbralikud?

02. Aug 2019, 14:50 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sotsiaalminister Tanel Kiik ja rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee esindajad andsid 31. juulil beebisõbraliku haigla tunnustuse Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinikule, Pelgulinna sünnitusmajale ning Pärnu Haiglale.

Beebisõbralikke haiglaid tunnustatakse alates 1991. aastast Maailma Terviseorganisatsiooni WHO ja ÜRO Lastefondi UNICEF algatusel eesmärgiga kaitsta, edendada ja toetada rinnaga toitmist. 

Beebisõbralikus haiglas tagatakse beebidele ja emadele tervist ning heaolu toetav keskkond, mis soodustab piiranguteta rinnaga toitmist, toetab sünnijärgselt beebi kontakti emaga, varast imetamise alustamist ning lapse toitmist siis, kui ta on näljane ja ise seda soovib.

„Beebisõbralik haiglakeskkond ja toetav personal on väga suureks abiks nii vanematele kui vastsündinule võimalikult kiirel kohanemisel ning varase imetamise alustamisel. Rinnaga toitmist hinnatakse rahvusvaheliselt üheks parimaks lapse tervise edendamise viisiks, millega pannakse alus tugevale tervisele kogu eluks. Rinnapiim sisaldab kõike, mida beebi kasvamiseks ja arenemiseks vajab,“ ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

„Imetamise hea algus ja jätkamine sõltub paljuski just sünnitusmajade töökorraldusest. Seepärast oleme rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee eestvedamisel taaskäivitanud beebisõbralike haiglate tunnustamise ja saame anda üle tunnustuse esimesele kolmele haiglale. Ootame järgnevatel aastatel osalema hindamises ka teisi Eesti sünnitusmaju,“ lisas Kiik. 

Rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee juhi, pikki aastaid emade ja beebide heaolu eest seisnud lastearst dr Adik Levini sõnul aitab tunnustus tõsta esile Eesti sünnitusmaju, mis on oma töökorralduses lähtunud beebide heaolust.

„Näiteks varem oli tavaks eraldada sünnitusmajades lapsed emadest lastetubadesse ja anda neile seal imeda tühja lutti või lutipudelist piimasegu – need olid rutiinid, mis olid kahjulikud nii sünnitanud emadele kui ka vastsündinutele ning tõid kaasa mitmeid takistusi ja riske rinnaga toitmisele ning ema-beebi vahelise sideme kujunemisele,“ ütles dr Adik Levin.

„Täna saame tunnustada haiglaid, kes lähtuvad oma tegevuses vastsündinud ilmakodanike huvidest ja õigustest ning on teadlikult ja läbimõeldult beebisõbraliku haigla põhimõtteid oma igapäevapraktikasse rakendanud,“ lisas Levin.

Tunnustusele said kandideerida kõik Eestis sünnitusabi osutavad haiglad. Haigla hindamist taotlesid esimeses etapis kolm haiglat, keda hindasid rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee ja terviseameti esindajad koostöös sertifitseeritud hindajatega. Hindamine toimus 2019. jaanuarist kuni juunini. Selleks intervjueeriti UNICEFi metoodika alusel nii tervishoiutöötajaid kui ka emasid nendes haiglates ning jälgiti sünnitusosakonna töökorraldust. Kõik kolm haiglat tunnistati tunnustuse vääriliseks, tunnustus kehtib 5 aastat.

Beebisõbralikke haiglaid on Eestis tunnustatud ka varem. 2000. aastal sai tunnustuse erakliinik AS Fertilitas ning 2008. aastal AS Ida-Tallinna Keskhaigla.

 

Kus sünnitasid Sina? Kui beebisõbralikuks hindad antud haiglat? Kas haiglakeskkond ja töötajad soosisid ema ja beebi sünnijärgset kontakti, varast imetamist ning lapse piiranguteta toitmist?