Olenemata sellest, kui hoolikalt Sa lapse pepu ja intiimhügieeni eest ka ei hoolitseks, võib olla raske lapse pepu peale tekkivat punetust ja löövet vältida. Mähkmelööve (millele võib halva õnne korral lisanduda ka pärmseene infektsioon) kipitab ning valmistab lapsele ebamugavust ja teeb tihtipeale ka valu.
Imikud pissivad ja kakavad tihti, mistõttu vajavad nad viis või kuus korda päevas (mõnikord ka tihedamini) puhast mähet. Kuid vaatamata sellele, kui põhjalik ja hoolikas Sa lapse pepu eest hoolitsedes ka ei oleks, võib lapse pepul siiski ilmneda ärritust. Piss ja kaka sisaldavad aineid, mis süvendavad probleemi ning halvendavad kiiresti naha seisukorda. Halvimal juhul võivad lapse nahale tekkida väikesed haavandid.
Oht mähkmelööbe tekkeks on suurem, kui lapse kaka on vedel või kui lapsel esineb kõhulahtisust, näiteks kõhuviiruse või antibiootikumikuuri ajal.
Kui nahk on ärritunud
• Vaheta mähet tihti ja ära paigalda uut mähet enne, kui lapse pepu on täiesti kuiv.
• Pese ärritunud nahka vee asemel pehme rätiku ja beebiõli abil.
• Tee lapse pepule igal mähkmevahetusel õhuvanne. Lase lapsel natukene aega palja pepuga lamada või ringi roomata enne, kui talle uue mähkme jalga paned.
• Proovi lööbene nahk emapiimaga kokku määrida. Lase pepul enne uue mähkme paigaldamist õhu käes ära kuivada.
• Õhuke kiht mähkmelööbe ravimiseks mõeldud kreemi, näiteks Sudocremi vms. Paksu koostisega tsinksalv jätab nahale justkui õhukese kile, mis kaitseb ärritunud nahka uue pissi või kaka ja selle ärritava mõju eest.
• Punetav pepu saab harilikult alguse sellest, et lapse päraku ümbert punetab pisut. Alusta aegsasti punetuse raviga ja kreemita peput juba esimese punetuse ilmnedes, et vältida ärrituse laialdasemat levikut.
• Paljude tootjate mähkmed on tugeva lõhnaga ning võivad pepupealse naha ärritust veelgi süvendada. Vastsündinud beebi nahk on üle 5 korra õhem kui täiskasvanutel, mistõttu peaksid esimesed mähkmed olema õrnad, pehmed ja õhku läbilaskvad. Soovitame Huggies® Elite Soft vastsündinumähkmeid, mille SoftAbsorb kiht imab vedela kaka ja niiskuse sekunditega ning aitab beebi nahal kuivana püsida. Lisaks loob nende uus, pehme, väikeste padjakestega kiht beebi tundliku naha ja väljaheite vahele kaitsebarjääri.
Õhuta ja hoolitse
Suuremate beebide puhul on õhuvanne lihtsam teha suvel, kui laps saab külmetamata palja pepuga ringi roomata.
Kui nahk on väga punane ja ärritunud, võib pepu ravi nõuda nädalatepikkust hoolt enne, kui endine olukord ja naha loomulik kaitsekiht taastuvad. Kui nahale ilmnevad haavandid või villid, tuleks nendega perearsti või –õe poole pöörduda, et veenduda, kas nahale on tekkinud infektsioon või mitte. Kui jah, määrab arst põletikulisele nahale vajaliku ravi.
Huggies® Elite Soft mähkmed vastsündinule - Meie parim kaitse Sinu beebi tundlikule nahale!