Jaanuaris kirjutasime, et vaktsiinide suhtes skeptilised lapsevanemad kogusid raha kuuikvaktsiini Infanrix Hexa uurimiseks sõltumatus laboris. Nüüd ongi uuring teostatud. Ravimiameti hinnangul midagi ohtlikku või ootamatut vaktsiinist ei leitud.
Vaktsiinikahjustusega Laste Vanemate Ühing kirjutab Facebookis, et vaktsiinist leiti nii ühes Eesti kui ka Itaalia Nanodiagnostics srl laboris nanoosakesi. Vaktsiini koostisest leiti alumiiniumipuru, tavalist tolmu, volframiosakesi (võib olla süstla tootmisprotsessi jääk) ja ränipuru (võib samuti olla süstla tootmisprotsessi jääk).
Lapsevanemate ühing kirjutab, et need ained ei ole biolagunevad, organism ei suuda neist vabaneda ning nad jäävad kehasse elu lõpuni. Pole teada, kuidas nad inimkehasse süstides mõjuvad. Itaalia labori raporti leiad SIIT.
Kui ühingu esialgne eesmärk oli uurida, kas Infarix Hexa üldse sisaldab kaitset haiguste vastu (antigeene), siis seda eesmärki täita ei õnnestunud. Uuriti vaid vaktsiini keemilist, kuid mitte mikrobioloogilist koostist.
Emmede Klubi palus uuringu tulemusi kommenteerida Eesti Ravimiametil. Ravimiamet selgitab, et tehtud uuringus ei vaadeldud vaktsiini ohutust ega toimivust, vaid ainult selle koostist, ning kõik vaktsiinist leitu on normaalne.
Amet selgitab, et sõna nanoosake tähistab osakese suurust, mitte selle ohutust või ohtlikkust. Paljud ravimid sisaldavad täiesti plaanipäraselt nimelt nanoosakesi. Infarix Hexa on süstesuspensioon ehk vedeliku ja tahke aine osakeste segu (mitte lahus). Seega on normaalne, et selles sisalduvad tahke aine osakesed ehk nanoosakesed, mis ei kujuta laste tervisele ohtu.
Ka teised ained, mis vaktsiinist leiti, on ootuspärased. Enamik neist on kirjas vaktsiini infolehes.
Alumiiniumhüdroksiidi lisatakse vaktsiinidesse sellepärast, et vaktsiin paremini toimiks. See takistab vaktsiini toimeaine liikumist süstekohalt mujale, mis annab meie kehale aega moodustada rohkem antikehasid ehk tugevam immuunvastus. Alumiiniumhüdroksiidi sisaldus vaktsiinis on väga väike ning ainus oht, mida see endast kujutab, on sügelus, punetus või punnike ainele tundlikumal inimesel süstekohas.
Vaktsineerimisel toimub kehas alumiiniumi taseme väga lühiajaline tõus, millele järgneb kiire taseme langus - imendunud alumiinium eritub kiiresti. Seega Itaalia labori väide, nagu anorgaanilised osakesed ei erituks organismist, ei pea paika.
Vaktsiini pakkematerjalist pärinevad üliväikeses koguses nanoosakesed on samuti tavapärane nähtus, mis ei erista Infanrix Hexat teistest ravimitest või pakendatud toidust, mida me sööme.
Igat müügil olevat vaktsiinipartiid kontrollib nii tootja ise kui ka sõltumatu labor. Igal turule jõudval vaktsiinil peab olema kvaliteeti tõendav OCABR sertifikaat.
Ravimiamet lisab, et Infarix Hexat on Eestis manustatud ligikaudu 36 000 lapsele, kuid ühestki tõsisest kõrvaltoimest pole teatatud. 11 korral on teatatud mittetõsisest kõrvaltoimest, kuid neistki kordadest neljal võib kõrvaltoime põhjustamises kahtlustada pigem samaaegselt saadud rotaviirusvaktsiini.
Ravimiameti täispikkuses vastuse leiad SIIT.