Toitumisspetsialistina töötav Liina Davõdova nõustab igapäevaselt beebide ja väikelaste emasid laste toitmise alal. Emmede Klubi palus Liinal jagada mõningaid olulisi küsimusi, mida Eesti emad tema käest küsinud on, ning muidugi neile ka vastused anda.
Küsimus: "Olen kuulnud, et beebid ei tohi süüa mett. Miks? Kas mee söömisest peab siis hoiduma ka imetav ema? Kas keelatud on ka läbikuumutatud mesi, näiteks mett sisaldavas marinaadis ahjuliha? Millisest vanusest alates võib lapse toitu meega magustada?"
Vastus: "Beebidel on keelatud süüa mett, kuna mesi võib sisaldada bakterit Clostridium botulinum, mis imiku seedesüsteemis ei seedu, sest beebi seedemahlad ei ole veel piisavalt happelised. Sama bakter võib pesitseda ka maisisiirupis ja teistes sarnastes magustajates - hoiduda tuleks ka neist.
Bakter hävib, kui toitu kuumutada 20 minuti jooksul üle 105-110 °C.
Tähtis on silmas pidada, et pisikesele beebile võib mürgistuse tekitada juba väga väike meekogus. Tekivad tugevad mürgistusnähud – suur nõrkus, kõhukinnisus, suutmatus pead hoida ja muu lihastöö häirumine, lisaks ka söömishäired. Bakteriga nakatumise korral on suremuse risk kuni 70 protsenti.
Üle aastase lapse seedesüsteem suudab juba botulismi tekitavat bakterit edukalt lõhustada ning temal mürgitust ei teki. Mett peetakse aga ka tugevaks allergeeniks, mistõttu seda võib hilisema allergiariski vähendamiseks vältida ka teisel eluaastal.
Imetavad emad ei pea meest loobuma, kuna täiskasvanute seedesüsteemis on nende bakterite lõhustamiseks vajalik happesus olemas."
Kui vanale lapsele tutvustasid Sina mett?