Lastehalvatus jõudis taas Euroopasse

Lastehalvatus jõudis taas Euroopasse

03. Sep 2015, 21:02 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pärast viieaastast pausi on Euroopas taas diagnoositud kaks raskekujulist lastehalvatuse juhtu. Kuna Ukrainas, kus puhang tekkis, on paljud lapsed vaktsineerimata, peab maailma terviseorganisatsioon WHO polioümeliidi edasise leviku tõenäosust suureks. Samas märgib WHO ära, et haigusjuhtude põhjustajaks on vaktsiinist, mitte loodusest pärinev viirustüvi. 

2014. aastal vaktsineeriti sõjaolukorra tõttu Ukrainas vaid pooled lapsed lastehalvatuse ja teiste vaktsiinvälditavate haiguste vastu. 

Sarnane juhtum leidis aset 2012. aastal Süürias, mil kodusõjaaegne puudulik laste vaktsineerimine tõi kaasa lastehalvatustõve puhangu, registreeriti 17 haiget. Kuid toona oli tegemist metsiku, mitte vaktsiinist pärineva viirustüvega.

Probleem puudutab ka Eestit, sest Eestis ei ole immuunsuse tagamiseks tarvilik hulk elanikkonnast enam vaktsineeritud. WHO soovitab poliomüeliidiviiruste leviku vältimiseks riigis vaktsineerida vähemalt 95 protsenti lastest. Eestis oli 2012. aastal kahe aasta vanustest lastest vaktsineeritud lastehalvatustõve vastu 94,6 protsenti. Vähem kui 95 protsenti lastest oli vaktsineeritud Tallinnas, Harjumaal, Pärnumaal, Hiiumaal ja Valgamaal.

Lastehalvatustõbi on väga ohtlik nakkushaigus, mis kahjustab kesknärvisüsteemi ja põhjustab raskekujulisi jäsemete halvatust. Viiel kuni kümnel protsendil  juhtudest lõpeb haigus hingamislihaste halvatuse tõttu surmaga. Poliomüeliidiviirused levivad toidu ja joogiveega ning haige levitab neid roojaga. Nakatuda võivad kõigis vanuses immuunkaitseta inimesed.

Kui 1988. aastal oli maailmas 350 000 lastehalvatusjuhtu, siis 2013. aastal oli neid 416. Seega langus on olnud 99 protsenti. Langus on saavutatud tänu vaktsineerimisele.

Vähese või pooliku vaktsineerimisaktiivsusega paigus võib tekkida probleem, kus vaktsiinist endast pärit viirusosakesed jäävad kehvade hügieenitingimuste tõttu keskkonda ringlema. Kui vaktsiinist pärit viirus saab piisavalt kaua ringelda, võib see geneetiliselt muutuda viiruseks, mis on võimeline vaktsineerimata inimesi lastehalvatusse nakatama.

Nii on vaktsiin ise küll põhjus, miks lastehalvatust arengumaades enam sisuliselt ei esine, kuid just vaktsiinist endast pärinevad viirusosakesed võivad saada uue puhangu põhjustajaks. 

(Allikad: Postimees, WHO)


Kas sinu lapsed on lastehalvatuse vastu vaktsineeritud?

04. Sep 2015, 19:46

Mina lasen kõik riiklikus kavas ettenähtud vaktsiinid teha . Mina ei mõista neid vanemaid, kes ei lase teha vaktsiine ☹

04. Sep 2015, 17:42

Oleme ka vaksineeritud, lisaks isegi lastud teha puugisüstid 😀

Irinaaa Irinaaa 04. Sep 2015, 10:27

jah, oleme vaktsineeritud

eveliiy eveliiy 03. Sep 2015, 21:45

Meil on kõik riiku immuniseerimiskavas ette nähtud vaktsiinid tehtud