Ilmselt oleme kõik selles olukorras olnud: alates hetkest, mil oma raseduse teatavaks teed, peavad inimesed sinu ümber õigeks anda sulle nõu, kuidas sa peaksid istuma või astuma, kui palju beebi peaks magama, nutma, sööma ja nii edasi. Mõnikord on nõuanded kasulikud, kuid teinekord võib suhtlemine usinate targutajatega olla väga stressirohke, sest soovimatud nõuanded kõlavad rohkem kriitika kui abistamisena.
Imetamisnõustaja ja peretoetaja Marianne Tobro jagab ideid, kuidas selliste nõuandjatega toime tulla.
Mõista nõuandmise tegelikku põhjust
Enamasti ei ole soovitused pahatahtlikud, aga tihti on need rohkem seotud soovitaja enda kui sinu eluga. Näiteks kui su vanaema pidevalt muretseb, kas beebil on ikka piisavalt soe, ja soovitab talle muudkui rohkem riideid selga panna, siis arvesta sellega, et vanainimesel ongi kergemini külm ja võib-olla ta kannab enda külmatunnet lapsele üle.
Nõuannete taga on tihtilugu ka asjaolu, et vanema põlvkonna inimestel ei ole kombeks otse öelda, et ta sellest pisikesest inimesest nii väga hoolib - muretsemine ja nõuanded on tema viis seda väljendada. Mõnikord tähendab “kas tal külm ei ole” või “ta on kindlasti näljane” hoopis “ma hoolin temast” ja “ta on mulle tähtis, sellepärast ma muretsen” või siis “ma tahan kuidagi panustada, aga muudmoodi ei oska”.
Teinekord võivad nõuanded väga agressiivsed olla juhul, kui soovitaja tunneb end ise samal teemal ebakindlalt. Näiteks: kui tänapäeval on teada, et lapse tervisele on tegelikult kasulikum alustada lisatoiduga hiljem, aga tema hakkas oma lapsele lisa andma väga varakult, siis mida see tema kohta ütleb? Et ta eksis? Mõnikord jäävad inimesed alateadlikult silmaklappe ees hoides oma seisukoha juurde, sest see on lihtsam, kui tunnistada eksimust nii tähtsal teemal nagu laste heaolu.
Aga mida siis soovimatutele nõuannetele vastata?
- Kuula soovitused ära, aga tee ikka nii nagu teed. Soovitajale vasta näiteks jaa, mhmh, ahah, huvitav mõte.
- "Aitäh soovituse eest, mõtlen selle üle."
- Leia soovitaja jutust midagi, millega sa nõustud, ja ütle see kõva häälega välja. Kiida teda millegi eest, millega ta sinu meelest hästi hakkama saab.
- Küsi, milline oli tema kogemus või tulemus, kui ta oma soovituste järgi käitus. Vasta "Tore, et teil see toimis," või "See on tõesti huvitav lugu."
Kui soovid seesugustele nõuannetele piiri panna:
- "Aitäh soovituse eest, aga meile sobib praegune variant hästi."
- "Jah, olen sellest kuulnud, aga me oleme enda pere jaoks sobiva variandi juba leidnud."
- "Ei, mulle / meie perele see variant ei sobi."
- "Ma tegelikult ei otsi soovitusi selle teema kohta. Ma küsin su käest, kui nõu vajan."
- "Tänan soovituse eest, aga olen teemat juba põhjalikult uurinud ja endale sobiva variandi leidnud."
- "Ausalt öelda olen ma viimasel ajal nii palju vastukäivaid soovitusi kuulnud, et olen sellest täitsa väsinud ja tahaksin nüüd natuke ise vaadata ja mõelda. Ma küsin sinult, kui selle teema kohta soovitusi otsin."
Eriti üleolevate inimeste puhul:
- "Teeme nii, et sa hakkad selle teema kohta soovitusi jagama siis, kui oled ise selle kõik läbi teinud."
- "Küll on tore, et ma kohtusin oma elu eksperdiga. Oota, ma lähen toon paberi ja pastaka, et kõik kirja panna."
Kas Sina oled lapsevanemana kogenud soovimatuid nõuandeid? Kuidas oled sellises olukorras käitunud?