Esimest korda emaks saanud naised muretsevad tihti, kas laps ikka saab kõhu rinnapiimast täis - kas piima on piisavalt, kas laps sööb õigeid koguseid õige tihedusega. Emmede Klubi lugeja saatis meile küsimuse: kui beebi tahab väga tihti või suisa pidevalt rinda, või kestab imetamine korraga väga kaua aega, siis kas see tähendab, et ta ei saa kõhtu täis?
Ämmaemand ja imetamisnõustaja Moonika Tammel selgitab kolme võimalikku põhjust, miks laps tihti rinda küsib.
Esiteks: lapse kasvades muutub ka ema piimatootlus suuremaks. Selleks, et ema keha teaks - nüüd on aeg rohkem piima toota, teeb laps aeg-ajalt piimatootmise päevi: on rahutu, soovib terve päeva rinnal olla. See ei tähenda, et lapsel oleks kõht tühi - ta lihtsalt stimuleerib tootlust ja juba järgmisel hommikul ongi piima rohkem.
Teiseks: rinnapiim koosneb kolmest osast, mida võib piltlikult öeldes nimetada lahjaks janukustutamise osaks, kõhtutäitvaks soolase toidu osaks ja rammusaks magustoiduosaks. Päris alguses ei ole ema piimatootlus veel lapse tegeliku vajadusega tasakaalustunud ja piima on väga palju (piimapais).
Siis võib juhtuda, et lapse magu saab täis juba enne soolase või magustoiduosani jõudmist ja ta küsib tihti süüa. Abi on, kui on piimapaisu ajal enne imetamist veidi esmast lahjat piima välja, n-ö teelt eest lüpsta.
Nälga õigeaegselt sündinud rinnapiimalaps Tammeli sõnul ei jää. "Vaid päris väikeseid enneaegseid tuleb sundida sööma, aga seda õpetatakse siis haiglas," lisab ta.
Samuti ei ole võimalik last rinnaga üle toita: ta lihtsalt oksendab liigse välja.
Kolmandaks aga ei küsi laps rinda mitte ainult siis, kui tal on kõht tühi, vaid ka siis, kui ta tahab ema lähedust. Seda ei tohiks lapsele keelata.
"Kui laps soovib pikemalt sinu lähedal olla, siis miks imetamiskordi vähendada või imetamisaega kiirendada? Võta oma beebi jaoks aega," sõnab Tammel.
"Tänapäeval on levinud toitumishäired, kus armastuse puudust korvab täiskasvanu söögiga. See võib ju tulla lapsepõlvest. Inimene võtab paljud põhitõed ellu kaasa üsasoleku ja varase lapsepõlve ajast," räägib Tammel.
Ta selgitab, et beebid tunnetavad ema emotsioone. Kui ema mõtleb, et äkki ta võtab last liiga palju sülle, hoiab ja imetab beebit liiga palju, siis beebi ilmselt tunnetab seda. Tal tekib hirm ja ta võibki veelgi enam ema külge klammerduda. Kuna laps teab, et söömine on tegevus, mille puhul ema teda hoiab, siis ta nõuabki süüa.
"Proovi mis saab siis, kui sa lased "aga äkki.." mõtetest lahti, lased oma ema ja vanaema nõuannetest lahti, lased hinnangutest "liiga palju" või "liiga vähe" lahti ja lihtsalt kuulad oma last, annad talle rinda nii palju kui ta nõuab? Suure tõenäosusega teil tekib oma rütm ja laps enam ei klammerdu."
Kas oled olnud hädas rinnapiimalapse toidukoguste reguleerimisega?