Kuidas kohanevad beebid eluga väljaspool emakat?

Kuidas kohanevad beebid eluga väljaspool emakat?

16. Dec 2013, 14:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üheksa kuud on loode kasvanud ema kõhus turvalises ja tuttavas keskkonnas. Siia ilma sündides satub ta uude ja tundmatusse keskkonda. Lisaks eredale valgusele, tugevatele helidele ja uute nägudega tutvumisele, on beebil veelgi uusi asju, millega harjuda. Beebid on sündinud koos mitmete vahenditega, mis neil koos ema abiga kohaneda aitavad.

Vastsündinu refleksid

Vastsündinutel on mitmesuguseid reflekse, mis neil uue maailmaga kohaneda aitavad. Beebil on kaasasündinud refleks süüa otsida. Kui sa asetad oma sõrme tema põse või suu lähedale, hakkab ta automaatselt rinda otsima. See on ellujäämiseks väga oluline refleks, kirjutab livestrong.com

Füüsilised muutused

On normaalne, et beebi kaotab esimeste päevade jooksul peale sündi veidi oma kehakaalust. Kui tema toitmine edukalt läheb, taastub tema sünnikaal paari päeva jooksul.

Lootevõie, mis on last emakas kaitsnud, imendub ja nahk muutub puhtaks. 

Järgneva 18 kuu jooksul on sinu lapse pealael pehme koht - lõge. Lõge on jäänud sellest, et lapse kolju luud olid sünnitusteedest läbi mahtumiseks liikuvad. Nüüd, kui seda enam vaja ei ole, ühenduvad luud teineteisega ja lõge kasvab aja jooksul kinni.

Unetsüklid

Esimeste elunädalate jooksul magab laps enamiku ajast. Tema ärkveloleku ajad on harudlased ja sul võib minna paar päeva, enne kui sa ta silmi näed. Aja jooksul hakkab ta üha rohkem ärkvel olema ja ümbritseva maailmaga suhtlema. Siiski on uni mitme järgneva elukuu jooksul üheks tema peamiseks tegevuseks.

Asjad, mis meenutavad turvalist emaüsa

Sa saad aidata oma beebil eluga väljaspool emakat kohaneda, taasluues elamusi, mida ta emaüsas koges. Teki sisse mähkimine meenutab beebile turvalist ja hubast emaüsa. Vastsündinu tunneb ennast paremini korvis või hällis, mis on tema jaoks turvalisem keskkond, kui võrevoodi, kuhu ta hiljem ümber kolib. Valge müra imiteerib helisid, mida beebi on harjunud emaüsas kuulma. Jälgi toatemperatuuri, et beebil ei oleks liiga külm, ega palav. Kustuta uneajaks tuled.

20131216144339-73215.jpg