Kui palju peaks vastsündinu ööpäevas kaalus juurde võtma?

Kui palju peaks vastsündinu ööpäevas kaalus juurde võtma?

01. Jun 2018, 16:25 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kaal, selle langus ja kasv on värsketele lapsevanematele üheks suurimaks mureallikaks. Meie ämmaemand Maret Voites selgitab, kui palju peaks beebi kaalus juurde võtma.

„Pärast sünnitust on normaalne, et beebid kaotavad esimese nädala jooksul umbes 7-8% oma sünnikaalust. Normaalseks loetakse kuni 10% esimese kolme elupäeva jooksul. Mõned beebid võtavad vähem alla, mõned veidi rohkem,“ ütleb ämmaemand. Selline kaalulangus on looduse poolt seatud. Sellise kaalulangusega ajaline vastsündinu ei vaja "kuni piima rinda tulekuni" lisatoitu, et kaalukadu vältida. 

Kaalulangus tekib sellepärast, et naise rindades on esialgu väga väike kogus piima, aga see väike kogus on erakordselt tähtis ja kasulik - seda nimetatakse ternespiimaks. Tekkinud näljatunne paneb beebi rohkem rinda imema, mis panebki piimatootluse rindades tööle. Kui beebile antakse ilmaasjata esimestel päevadel piimasegu, siis saab tal kõht sellest täis ning ta ei ime piisavalt rinda - rinnapiima teket ei stimuleerita ja beebi jääb ilma tähtsatest ternespiimatilkadest.

Oma sünnikaalu juurde tagasi peaks tita Voitese sõnul jõudma umbes 10.-14. elupäeval, kuid mõnel beebil läheb ka veidi kauem.

Päevane kaalutõus annab vähe infot, sest mõnel päeval tõuseb kaal rohkem, mõnel vähem ning väike kaaluerinevus tuleneb ka sellest, kas beebi on parasjagu pissinud-kakanud. „Titat iga päev kaaluma kindlasti ei pea, kuid kui väga soovite, võite kaaluda teda korra nädalas. Siis võiks olla kaaluiive umbes 120 grammi,“ ütleb Voites. 

Igapäevasest kaalumisest hoopis tähtsam on jälgida beebi igapäevast toidukordade ja pissimiste arvu. Vastsündinu peaks sööma päeval iga 2-3 ja öösel iga 3-4 tunni järel, aga vähemalt 8 korda ööpäevas. Imetamise puhul ei tohi loobuda öisest toitmisest, sest just öine imetamine tekitab eriti hästi päevaks rinnapiima juurde. Pissima peaks vastsündinu vähemalt kuus korda ööpäevas. Kui laps ei pissi piisavalt, on alust arvata, et ta ei saa rinnast piisavalt palju piima kätte. 

Kui beebi sööb piisava arvu kordi, pissib palju ja tema kaaluiive on nädalate ja kuude lõikes piisav, siis saab ta ka piisavalt rinnapiima kätte.

„Usalda ennast - oled hea ema!“ annab Maret Voites nõu.

Kas Sina muretsesid oma vastsündinu kaalu pärast?

 

Kui Sul on mõni küsimus lapseootuse või beebi kasvatamise kohta, millele sooviksid spetsialistilt vastust, siis kirjuta julgelt - meie ämmaemand Maret Voites vastab!

20180427095019-15328.jpg