Kas imetamine peabki alguses valus olema?

Kas imetamine peabki alguses valus olema?

30. Dec 2022, 17:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Imetamisnõustajad ja targad artiklid räägivad, et imetamine ei tohi olla valus. Teised emad ütlevad seevastu alatasa, et rinnaga toitmise esialgne valu ja katkised nibud tuleb ära kannatada, see läheb peatselt mööda. Kas valu imetamise esimestel päevadel ja nädalatel on siis normaalne või tuleks otsida abi? Palusime selgitada imetamisnõustajal Rael Ojasool.

„Ka mina olen imetamisnõustajana õppinud, et imetamine ei tohiks valus olla, aga emana oma kolme lapsega ka ise iga kord alguses valu kogenud,“ nendib Ojasoo. 

Ta selgitab, et ebamugavustunne imetamise alguses on tavapärane ja normaalne. Lapse imemine tekitab ju tugeva vaakumi niivõrd õrnale piirkonnale nagu rinnanibu! See võib tekitada tundeid kergest hõõrumisest valuliku nahani välja. Piimapaisu ajal võib pakitseda ja tulitada terve rind. Kummatigi kogevad paljud naised esimestel päevadel pärast sünnitamist just imetamise ajal emaka kokkutõmbeid, mis võivad olla väga valusad. See kõik kokku võib muuta imetamise esialgu pisut valulikuks kogemuseks. 

Kui aga valu on nii suur, et ema hammustab oma lapse toitmise ajal huuli, jalad tõmbuvad krampi, lõdvestumine on raske, nibud on silmnähtavalt katki või verised või rindade puudutamine tekitab tulist valu, siis tuleks kindlasti pöörduda imetamisnõustaja poole. Tõsist valu pole vaja kannatada. 

Kõige sagedamini on valu põhjuseks vale imemisvõte. „Imemisvõtte kohendamisel on siis kergendus kiire tulema,“ julgustab nõustaja. Kusjuures imemisvõtte korrigeerimine koostöös imetamisnõustajaga võib mure lahendada ka juhul, kui ämmaemand on sünnitusmajas imemisvõtte esialgu heaks kiitnud. Esimestel elunädalatel võib probleeme tekitada juba õige pisut paigast ära olev võte. 

Õige imemisvõtte korral on lapse suu laialt avatud, suus on lisaks nibule ka suutäis nibuvälja, alumine huul on pööratud väljapoole, lõug surutud vastu rinda, põsed imemise ajal punnis, lapse keha on sirgjoonel (pea ei ole pööratud vasakule või paremale) – nagu selle artikli juures oleval pildil.

Kui imemisvõte on tõesti korras, võib terava valu põhjustajaks olla näiteks soor ehk lapse suus ja ema nibudel elav seennakkus. Kui tugev valu on pigem rinna sees, võib olla tekkinud mastiit. Igal juhul on imetamisnõustajaga konsulteerimisest abi – valu vaikimisi kannatama ei pea. 

 

Kas Sinu jaoks oli imetamise algus ebamugav või valus? Kuidas seda tunnet kirjeldaksid?