Kas homöopaatilise vaktsineerimise teemalised loengud on usaldusväärsed?

Kas homöopaatilise vaktsineerimise teemalised loengud on usaldusväärsed?

12. Jun 2018, 11:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Farmatseudi diplomiga Terje Tähe, kes töötab sünnitoetajana ja juhendab Pelgulinna sünnitusmaja perekeskuses rasedate joogat, peab värsketele emadele juba aastaid loenguid homöopaatilisest vaktsineerimisest. Kutsed osalema lapseootel naistele mõeldud loenguis levivad Facebookis ka praegu. ERR aga hoiatab, et homöopaatilisel vaktsineerimisel puudub igasugune teaduslik tõenduspõhisus ning Tähel puudub selliste loengute pidamiseks Terviseameti luba.

Tähe sõnul ei käi homöopaatiline vaktsineerimine nagu tavaline vaktsineerimine ehk süstla ja tõenduspõhise ravimiga, vaid nagu muudegi homöopaatiliste toodete manustamine - suukaudselt. "Inimesed võtavad homöpaatilisi aineid, täpselt nagu teisigi. Näiteks võtavad Angiin Heeli kurguvalu vastu. Vahel aitab, vahel ei aita, kunagi ei tea. Nagu tavavaktsiinigi puhul, et ei tea," selgitab Tähe. Tähe ütleb, et kui lugeda tavavaktsiinide teabelehti, siis tuleb ka välja, et nende toimet hinnatakse kõigest 70-80 protsendile ehk see ei ole täielik, mistõttu pole põhjust küsida ka homöopaatiliste vaktsiinide tõhususe kohta.

Kuigi homöopaatilistel ravimitel puudub teaduslik alus ja tõestus, on nende müük ja tarbimine lubatud. 

Terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar kommenteeris ERR-ile, et homöopaatiline vaktsineerimine on aga teaduse-, sealhulgas meditsiinivaldkonnas tundmatu mõiste ja tegevus. "Vaktsineerimine on immuunsuse kujunemise protsess, mis käivitub pärast vaktsineerimist või kokkupuudet haigustekitajatega," tuletas ta meelde vaktsiinide toimimise põhimõtet.

"Lisaks tuleb arvestada, et vaktsineerimine on tervishoiuteenuse osutamine, mida võib teha ainult vaktsineerimise põhikoolituse läbinud ning vastavat sertifikaati omav tervishoiutöötaja," lisas Kutsar.

Terje Tähe nime leiab Pelgulinna sünnitusmaja perekeskuse õpetajate seast. Perekeskuse juhataja Meelike Reimer, kes on ka ise samas keskuses joogajuhendaja, kinnitab, et Terje Tähe pakub neil vaid rasedate joogaharjutuste juhendamist. "Meil on algusest peale kokkulepe, et ta ei käsitle mitte kunagi oma teemasid meie keskuses ja ta on sellest ka suurepäraselt kinni pidanud," kirjutas Reimer ERR-ile.