Head uudised! Luti suuga puhastamine võib olla beebile kasulik

Head uudised! Luti suuga puhastamine võib olla beebile kasulik

03. Feb 2016, 10:22 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kõik hambaarstid hoiatavad, et lapse maha kukkunud lutti ei tohi puhastamiseks läbi tõmmata oma suust - nii antakse lapsele edasi kaariest tekitavad mikroobid. Siiski teevad seda paljud, kas siis teadmatusest või valikute puudumise tõttu. Kodunt väljas olles ei pruugi luti puhastamiseks muid vahendeid kaasas olla ja me kõik teame, mis häält on suuteline tegema laps, kelle kõige kallim ese on puudu.

Kui seni on vanemad sellise käitumise tõttu piinlikkust tundnud, siis nüüd pole selleks enam põhjust, kirjutatakse uudisteportaalis today.com. Nimelt on Rootsi teadlased avastanud, et selline teguviis võib aidata vältida ekseeme ja astmat. Isegi uurimisrühma juhtinud allergoloogi Bill Hesselmari üllatas niivõrd tugev seos.  

Uuringus jälgiti 136t lutti kasutavat imikut, kellest 65 vanemad tunnistasid, et puhastavad lapse lutti oma süljega. Viimastel esines pooleteiseaastaselt ekseeme ja astmat tunduvalt vähem, kui teistel. Kolmeaastaselt oli neil endiselt sama vähe probleeme ekseemidega, kuid astma oht oli tõusnud.

Võimalik põhjus peitub selles, et lutti oma süljega puhastades antakse lapsele edasi soolestikus elutsevad head bakterid. “Me teame, et mida laialdasem mikrofloora lastel soolestikus on, seda vähem ohustavad neid allergia ja ekseemid,” ütles Hesselmar. Nii aitab luti süljega puhastamine lastel saada lisabaktereid, mis immuunsüsteemi tugevdavad.

Hesselmar julgustab eriti neid vanemaid, kelle lapsed on sündinud keisrilõikega ning seetõttu jäänud ilma sünnitusega saadavast mikroobide “doosist”. “Kui vanemate endi meelest on selline teguviis loomulik, siis mina soovitaks seda,” ütleb ta. Võimalikust kaariesest pole selles uuringus juttu, seega peavad vanemad ise tegema otsuse, kas ja milliseid mikroorganisme lapsele edasi anda.